bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 20 września 2013
  • wyświetleń: 856

Młodzi z Bielska w Teatrze Wielkim

W ostatni weekend września, na scenach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, odbędzie się polska edycja największego na świecie festiwalu popularyzującego muzykę klasyczną „Szalone Dni Muzyki 2013 - muzyka francuska i hiszpańska”, którego głównym organizatorem jest Orkiestra Sinfonia Varsovia. W namiocie koncertowym znajdującym się na Placu Teatralnym, występować będą głównie „Młodzi Wykonawcy”, czyli 12 najlepszych zespołów ze szkół artystycznych z całej Polski, w tym Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. Stanisława Moniuszki z Bielska-Białej. To nagroda główna w konkursie, zorganizowanym przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybrańcy ze zwycięskich szkół otrzymają nagrodę dodatkową - wspólny występ z Orkiestrą Sinfonia Varsovia na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej podczas koncertu inaugurującego Festiwal w piątek 27 września.

Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II st im. Stanisława Moniuszki z Bielska-Białej, pod dyrygenturą Andrzeja Kucybały i z solistami, którymi są: Chanelle Bednarczyk (skrzypce) i Konrad Cichoszewski (skrzypce), zagra w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w niedzielę 29 września o godzinie 13.00 (Sala Balzac) i o godzinie 16.00 (namiot koncertowy Gaudi).

-Młodzi Wykonawcy co roku zdumiewają nas swoim niewyobrażalnym talentem. Dzięki fenomenalnej grze, niektóre z tych młodych osób będą mogły zagrać ramię w ramię z jedną z najlepszych orkiestr w Polsce. Będzie to niepowtarzalne wydarzenie, które nie byłoby możliwe, gdyby nie nauczyciele ze szkół muzycznych z całej Polski, którym w tym miejscu chciałbym podziękować za codzienny wkład w rozwijaniu młodych talentów i wspieraniu muzykalnych dusz - komentuje Janusz Marynowski, Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, głównego organizatora festiwalu.

Po trwającym prawie rok konkursie do udziału w „Szalonych Dniach Muzyki 2013” zostało zaproszonych 10 szkół muzycznych i jedna szkoła baletowa. Obok Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. Stanisława Moniuszki z Bielska-Białej, który zagra m.in. Suite de Carmen n°2, w Teatrze Wielkim wystąpią również zespoły z: Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Jastrzębia-Zdroju, Lublina, Łodzi, Wałbrzycha i Wrocławia.

Każdy z zespołów będzie występował w namiocie koncertowym Gaudi, znajdującym się na Placu Teatralnym, gdzie wstęp będzie darmowy oraz przynajmniej raz na scenach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Projekt Młodych Wykonawców realizowany jest dzięki wsparciu Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej i Narodowego Centrum Kultury.

Bilety w cenie 7 i 10 zł dostępne są w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl oraz w punktach e-Bilet. Szczegóły na: www.szalonednimuzyki.pl.

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.