Rozrywka
- 25 kwietnia 2013
- wyświetleń: 4083
Wystawa fotografii dzikiej przyrody
Za nami:
Po raz dziesiąty światowa wystawa najlepszych fotografii dzikiej przyrody "Wildlife Photographer of the Year" prezentowana jest w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Wystawa potrwa do 28 kwietnia.
Wystawę tworzy 100 nagrodzonych i wyróżnionych prac z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2012, organizowanego przez "BBC Worldwide" oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Po jesiennym rozstrzygnięciu konkursu (8 października 2012 roku) i premierowej wystawie w Natural History Museum w Londynie, w 2013 roku wystawa odbywa swoje tournée po świecie, w tym także - już po raz jedenasty - po Polsce, goszcząc w salach wystawowych 12 miast, m.in. Warszawy, Wrocławia, Tarnowa, Szczecina i Sopotu.
Prace prezentowane na wystawie wyselekcjonowano spośród ponad 48 tys. fotogramów nadesłanych na konkurs, wykonanych przez ponad 4,4 tys. autorów (w tym 53 Polaków) z 98 krajów.
Wybrane zdjęcia ukazują przyrodę w jej całej okazałości: piękną, fascynującą, czasem przerażającą w bezwzględnej walce o przeżycie, ale też zdominowaną przez cywilizację, ginącą. Rolą wystawy jest zarówno wzbudzać zachwyt pięknem dzikiego życia, jak też ostrzegać przed jego bezmyślnym niszczeniem i pobudzać do dbania o różnorodność życia na Ziemi.
Spośród nadesłanych prac za najlepsze zdjęcie edycji 2012 uznano obraz nurkujących pingwinów cesarskich pt. "Bubble-Jetting Emperors" ("Władcy tryskających bąbelków") Kanadyjczyka Paula Nicklena, który otrzymał za nie tytuł Wildlife Photographer of the Year 2012. W kategoriach młodzieżowych tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2012 otrzymał Brytyjczyk Owen Hearn, za fotografię "Flight Paths" ("Ścieżki lotu").
Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej także zdjęcia (dwa) wykonane przez polskich fotografów. Cezariusz Andrejczuk za pracę "A Movement of Trees" ("Tańczące brzozy") zdobył wyróżnienie w kategorii "Botaniczne królestwa", a Bartek Kosiński otrzymał I nagrodę w kategorii "Do 10 lat" za fotografię "Down Flight" ("Lot o świcie"). Obaj pochodzą z Podlasia. Cezariusz Andrejczuk jest znanym i cenionym fotografikiem, operatorem i reżyserem filmowym. Jak chodzi o Bartka, to warto przypomnieć, iż równo dziesięć lat temu - w edycji konkursu i wystawy 2002 roku - jedną z prac, które tworzyły ekspozycję, była fotografia autorstwa jego rodziców: Renaty i Marka Kosińskich. Było to pierwsze zdjęcie autorstwa Polaków, jakie pojawiło się w - wówczas już prawie czterdziestoletniej - historii tej światowej wystawy.
Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest od jedenastu lat Agencja Zegart. Sponsorem wystawy w Galerii Bielskiej BWA są - już po raz piąty - Zakłady Tłuszczowe "Bielmar" Spółka z o.o. w Bielsku-Białej. Dzięki temu wstęp na tę niezwykle popularną wystawę jest bezpłatny.
Galeria wydłuża godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji: od poniedziałku do piątku wystawę można zwiedzać od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian - w godz. 10.00-18.00. Wystawa potrwa do 28 kwietnia.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.