bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 5 marca 2013
  • 28 marca 2013
  • wyświetleń: 1866

"X". Obiekty i rentgenogramy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Od 8 marca do 1 kwietnia Galeria BWA zaprasza na wystawę najnowszych prac krakowskiego artysty wizualnego Leszka Oprządka,- "X". Obiekty i rentgenogramy.

Leszek Oprządek
Leszek Oprządek, obiekt, gips, rentgenogram, fot. Archiwum artysty


W tworzonych przez siebie obiektach Oprządek zajmuje się relacją wnętrza i zewnętrza, odniesieniami pomiędzy bytem ujawnionym a tym, co ukryte.

Artysta traktuje przestrzeń wewnętrzną swoich obiektów jako tajemnicę, którą bada, wykorzystując do tego celu promienie X (Roentgena), a ostatnio tomografię komputerową. Efekt tych działań w postaci lightboxu z kliszą rentgenowską lub tomografowego wydruku zestawia z poddawaną tym zabiegom rzeźbą.

Jego prace składają się z dwóch ściśle zespolonych elementów: ceramicznego, betonowego lub gipsowego obiektu oraz zdjęcia ujawniającego jego wewnętrzny kształt.

Początkowo artysta tworzył ażurowe struktury ceramiczne, chowając jedną w drugiej, uwidaczniając tylko częściowo formę wewnętrzną. Od 1996 roku, kiedy odkrył dla swoich artystycznych działań technikę zdjęć rentgenowskich, całkowicie zamyka formę, pozwalając na ujawnienie jej tajemniczej zawartości jedynie w pojedynczym lub całej serii zdjęć.

lik / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj