bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 1 marca 2013
  • 2 marca 2013
  • wyświetleń: 2434

Głośne Kino Nieme w BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

W sobotę 2 marca w cyklu "Głośne Kino Nieme" w Galerii Bielskiej BWA zaprezentowany zostanie film "Gabinet doktora Caligari" z 1920 roku w reż. Roberta Wiene - sztandarowe dzieło niemieckiego ekspresjonizmu filmowego.

gabinet doktora cieni, film
"Gabinet doktora Caligari", 1920, kadr z filmu


To kierunek, który narodził się w kinie po I wojnie światowej i doskonale oddawał nastroje niemieckiego społeczeństwa: poczucie przegranej, lęk o przyszłość i uczucie zagrożenia.

Ogromnym wsparciem dla ludzi kina byli plastycy, skupieni w takich grupach jak: Die Blaue Reiter, Die Brücke czy Der Sturm. Artyści z tej ostatniej stworzyli intrygującą, ostentacyjnie sztuczną scenografię do "Gabinetu…", która sama w sobie była dziełem sztuki.

Równie nienaturalne i ekspresyjne było aktorstwo, a sam film z jednej strony zwiastował odwrót od realizmu, a z drugiej - był pierwszym w dziejach filmem "artystycznym", który miał zwabić do kina bardziej wyrobioną, nastawioną na kontemplację sztuki, publiczność.

Czas trwania filmu: 71 min. Oprawę muzyczną zapewnią artyści występujący pod nazwą "Kobieta i trzech mężczyzn".

Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Organizatorami cyklu są Stowarzyszenie "Montaż" i Galeria Bielska BWA.

lik / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj