Rozrywka

  • 13 marca 2023
  • wyświetleń: 1101

„Życzenie" i „Sens życia”. Nowe wystawy w Galerii Bielskiej BWA

Za nami:

W piątek 10 marca Galeria Bielska BWA otworzyła dwie nowe wystawy: „Życzenie” Olafa Brzeskiego oraz „Sens życia. Przegląd paranormalnych zjawisk społeczno-przyrodniczych dla dzieci i dorosłych” Sławomira Rumiaka. Obie ekspozycje będą dostępne do 16 kwietnia. Ponadto od 6 do 25 marca w Klubokawiarni Aquarium prezentowana jest wystawa fotograficzna Julii Ogińskiej „Czas utracony”.

„Życzenie" i „Sens życia”. Nowe wystawy w Galerii Bielskiej BWA


Agata Smalcerz, kuratorka wystaw „Życzenie” i „Sens życia” pisze:

"Wystawy Olafa Brzeskiego i Sławomira Rumiaka w Galerii Bielskiej BWA to kolejne, po wystawie Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka, spotkanie. Tym razem będą to dwie oddzielne prezentacje w obu salach galerii, artystów, których wzajemny wpływ na twórczość każdego z nich istnieje od dawna. Problematykę ich najnowszych prac odnieść można do szerokiego spektrum, które rozciąga się w przestrzeni „między domem a kosmosem”

W dolnej sali, na wystawie Sławomira Rumiaka, dominują prace fotograficzne będące częścią kilku tematycznych instalacji. Ponadto pokazana będzie praca inspirowana kultową książką Petera Tompkinsa z 1973 roku „Sekretne życie roślin”, która jest przykładem niesłabnącego powodzenia tzw. literatury pseudonaukowej. Będzie też można zobaczyć satyryczną instalację, która jest bezpośrednią reakcją na aktualną sytuację geopolityczną i powracający wraz z nią temat międzynarodowej polityki agrarnej, w tym przypadku tzw. „food wars” (wojny żywnościowe). Głównym elementem instalacji „Piękny Jaś kontra reszta świata” jest rzeczywisty rajd pojazdów napędzanych roślinami strączkowymi, mający miejsce w galerii podczas trwania wystawy.

- Poetyka tzw. pseudonauki - wszelkiego rodzaju teorii spiskowych, mistycznych narracji, politycznych propagand, etc. - jest dla mnie źródłem licznych olśnień i niekłamanej radości, czym chciałbym się z Państwem podzielić na nadchodzącej ekspozycji - mówi Sławomir Rumiak.

Sens życia Sławomira Rumiaka
Sens życia Sławomira Rumiaka · fot. materiały prasowe


Sławomir Rumiak - urodził się w 1972 roku w Bielsku-Białej, fotograf, artysta wizualny. Absolwent katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1999). Uznanie przyniosły mu cykle fotograficzne, m.in. projekt Prêt-à-Porter (2004), na który złożyła się seria obrazów kobiet pełna odniesień zarówno do historii sztuki, jak i do skomercjalizowanego, uprzedmiotowionego wizerunku kobiety w kulturze masowej. Artysta doskonale rozpoznawalny w Japonii - współpracował z tokijskimi galeriami, publikował swoje prace w japońskich magazynach fotograficznych, wykładał na tamtejszych uczelniach. Był kuratorem wystaw sztuki japońskiej w Polsce. W ostatnich latach artysta większość czasu spędza w lesie, pracuje z żywymi organizmami.

Olaf Brzeski, autor wystawy „Życzenie”, skupia się ostatnio na pracach ceramicznych, wyrażających zarówno emocjonalne stany artysty, jak i rozważania egzystencjalne. Tak o ekspozycji mówi kuratorka, Agata Smalcerz:

- Wystawa Olafa Brzeskiego zatytułowana „Życzenie” już w warstwie ideowej zawiera myśli, które w jakiejś mierze dotyczą każdego z nas: pragnienia, aby dobrze działo się w domu, w rodzinie, w naszych prywatnych planach, a także na całym świecie, zarówno tym kształtowanym przez ludzi, jak i tym, na który człowiek nie ma wpływu. I choć niektóre życzenia artysty wydają się być mrzonkami - spełnienie ich byłoby równoznaczne ze stworzeniem świata idealnego - to jednak stawiają jakiś cel, do którego należy dążyć. Cel zarówno dla pojedynczego człowieka, jak i dla całej ludzkości

Olaf Brzeski - urodził się we Wrocławiu w 1975 roku. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (1994-1995) oraz na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (1995-2000). Autor blisko 20 wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i projektów w kraju i za granicą. Najnowszą realizacją Olafa Brzeskiego z 2022 roku jest monumentalna, uformowana ze stalowych rur rzeźba „Wędrowiec” usytuowana w Ogrodzie rzeźby na tyłach budynku Galerii Raster przy Wspólnej 63 w Warszawie.

W 2009 roku był nominowany do konkursu Spojrzenia - Nagroda Fundacji Deutsche Bank; w 2013 roku nominowany do Paszportów Polityki. Autor rzeźb, instalacji i filmów. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Związany z galerią Raster.

Wernisaż obu wystaw odbył się w piątek, 10 marca. Po wernisażu odbyło się oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów. Wystawom towarzyszy program wydarzeń (m.in. oprowadzania i warsztaty), uaktualniany na bieżąco na stronie http://www.galeriabielska.pl.

Olaf Brzeski - Złota rybka
Olaf Brzeski - Złota rybka · fot. materiały prasowe


Czas utracony w Klubokawiarni AquariumOprócz wystaw głównych Galeria Bielska BWA zaprasza do oglądania ekspozycji zatytułowanej „Czas utracony”, dostępnej w Klubokawiarni Aquarium od 6 do 25 marca. Prezentowane fotografie Julii Ogińskiej przywołują wspomnienia, których wartość i znaczenie okazują się szczególnie cenne. Tym razem możemy przeżyć je na nowo, doświadczając całego spektrum stanów psychicznych: smutku, tęsknoty, wdzięczności i nadziei.

Zaprezentowane na wystawie zdjęcia są autorską refleksją nad ideą wolności, a także pojęciami dobra i godności. Wszystkie fotografie artystka przeznaczyła do sprzedaży. W czasie trwania wystawy można je zakupić za pośrednictwem Fundacji Galerii Bielskiej. Rezerwacji prac można dokonywać mailowo, na adres: fundacjagb@gmail.com. Cena wyjściowa jednej pracy to 500 zł, a cały dochód zostanie przekazany na rzecz organizacji charytatywnej Be Happy, udzielającej pomocy humanitarnej i medycznej w Ukrainie.

Podczas finisażu wystawy, który zaplanowano na 25 marca o godz. 17.00, odbędzie się charytatywny pokaz filmu „Limbo”. Ukraińsko-francuski dokument opowiada o życiu dzieci w małym miasteczku Popasna w obwodzie Ługańskim. Historia ma swój początek w 2019 roku, gdy francuski artysta Julien Malland odwiedził miasteczko wraz z ekipą filmową, aby stworzyć mural na ścianie szkoły, która została częściowo zniszczona po zbombardowaniu przez rosyjską armię w 2014 roku. Projekcja odbędzie się w języku ukraińskim z polskimi napisami. Bilety w cenie 20 zł będą do nabycia przed pokazem, a dochody zostaną w całości przekazane organizacji charytatywnej Be Happy.

Julia Ogińska - Marzenie nie jest złotem
Julia Ogińska - Marzenie nie jest złotem · fot. materiały prasowe


Julia Ogińska - urodziła się w 1995 roku w Żytomierzu w Ukrainie. Absolwentka Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ogienki, ze specjalnością Sztuka filmowa i telewizyjna (2015) oraz Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku Sztuka Filmowa i Telewizyjna (2019). Autorka dwóch indywidualnych wystaw fotograficznych w Żytomierzu: „Dziennik stanu duszy” (2014), „Szukajmy światła nawet w ciemności” (2020) oraz wystawy fotograficznej pt. „24.02.2022”, prezentowanej w plenerach Bielska-Białej (w 2022 roku na Rynku, w ogrodzie Willi Sixta i przed Książnicą Beskidzką, a od 16 marca do 18 kwietnia 2023 roku w podwórzu przed budynkiem, w którym znajduje się nowa siedziba Ośrodka Integracji Obcokrajowców „myBB”, przy ul. Krasińskiego 11). Artystka mieszka w Bielsku-Białej, od lipca 2022 roku pracuje w Galerii Bielskiej BWA jako edukatorka.

Wystawy Olafa Brzeskiego - „Życzenie” oraz Sławomira Rumiaka - „Sens życia. Przegląd paranormalnych zjawisk społeczno-przyrodniczych dla dzieci i dorosłych” .

  • Gdzie? Galeria Bielska BWA
  • Kiedy? 10 marca - 16 kwietnia 2023
  • Kuratorka - Agata Smalcerz.


Wystawa Julii Ogińskiej - „Czas utracony”

  • Gdzie? Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
  • Kiedy? 6-25 marca
  • Finisaż: 25 marca 2023, godz. 17.00.
  • Charytatywny pokaz filmu „Limbo”, 25 marca, godz. 18.00, bilety w cenie 20 zł.


Więcej szczegółów i aktualne wydarzenia: http://www.galeriabielska.pl.

ar / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj