Rozrywka

  • 8 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1579

Sakralne projekty Nowosielskiego i Niemczyka - wystawa

Spotkanie wybitnego malarza i rysownika - współczesnego pisarza ikon z architektem wizjonerem - twórcą niezwykłych kościołów trwa od 7 stycznia w Galerii Bielskiej BWA.

Polichromie Jerzego Nowosielskiego w kościele Ducha Świętego w Tychach
Polichromie Jerzego Nowosielskiego w kościele Ducha Świętego w Tychach · fot. Krzysztof Morcinek


Galeria Bielska BWA otwiera rok 2023 wyjątkową wystawą pt. Spotkanie, prezentującą twórczość dwóch ważnych artystów: Jerzego Nowosielskiego - krakowskiego filozofa, teologa, pisarza ikon - oraz Stanisława Niemczyka, architekta znanego przede wszystkim z realizacji sakralnych, projektanta budynków w swoim rodzinnym mieście - Czechowicach-Dziedzicach, a także m.in. w Tychach, Katowicach czy Krakowie.

Na wystawie zostaną zaprezentowane projekty polichromii Jerzego Nowosielskiego dla tyskiego kościoła Ducha Świętego, znajdujące się w Muzeum Miejskim w Tychach, a także inne projekty sakralne przechowywane w Muzeum Ikon w Supraślu. Wizjonerskie projekty kościołów Stanisława Niemczyka zobaczymy w postaci szkiców, rysunków i makiet, skonfrontowanych z fotografiami zrealizowanych budowli.

Kuratorką wystawy jest Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, współpraca: Krystyna Czerni, Anna Niemczyk-Wojtecka, Krzysztof Morcinek.

Wystawę można oglądać w dolnej sali Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3 Maja 11 w dniach od 7 stycznia do 26 lutego. Wernisaż wraz z oprowadzaniem kuratorskim i pokazem filmów o Jerzym Nowosielskim (cykl dokumentalny zrealizowany w latach 2003-2004 przez Stanisława Kubiaka) odbył się w sobotę, 7 stycznia.

Pozostałe wydarzenia towarzyszące wystawie to sesja z udziałem Krystyny Czerni, Leona Tarasewicza, Roberta Wojteckiego i o. Wawrzyńca Jaworskiego, poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka (21 stycznia); cykl wykładów Krystyny Czerni (raz w miesiącu do czerwca 2023) oraz wspólne zwiedzanie kościołów w Czechowicach-Dziedzicach, Pszczynie i Tychach, z oprowadzaniem Roberta Wojteckiego (13 maja). Szczegóły będą publikowane na bieżąco na stronie: https://galeriabielska.pl

Więcej o wystawie pod adresem: https://galeriabielska.pl/wystawa/jerzy-nowosielski-i-stanislaw-niemczyk-spotkanie

Jerzy Nowosielski, Projekt polichromii do kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach, 1982, ołówek, akwarela na papierze
Jerzy Nowosielski, Projekt polichromii do kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach, 1982, ołówek, akwarela na papierze, zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach · fot. Lidia Rogowicz

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj