bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 8 września 2022
  • 9 września 2022
  • wyświetleń: 557

Wystawa o Andrzeju Szewczyku do zobaczenia w Galerii Bielskiej BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę podsumowującą działalność artystyczną jednego z najważniejszych polskich twórców drugiej połowy XX wieku.

Andrzej Szewczyk (1989 rok)
Andrzej Szewczyk (1989 rok) · fot. Stanisław Wenglorz


Andrzej Szewczyk (ur. 16 marca 1950 r. w Szopienicach, zm. 29 września 2001 r. w Cieszynie) był wszechstronnym artystą wizualnym i wybitnym pedagogiem. Studiował w Instytucie Wychowania Plastycznego w cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1977 roku związany z warszawską Galerią Foksal. W swoich pracach wykorzystywał różnorodne praktyki i techniki z pogranicza malarstwa, rzeźby, instalacji i pisma. Korzystając ze swej erudycji i witalności, zawierał relacje i artystyczne przyjaźnie, będące ważnym elementem jego intelektualnej aktywności.

- Andrzej Szewczyk to jedna z najciekawszych osobowości artystycznych powojennej sztuki polskiej: legendarny artysta, malarz, obdarzony niezwykłą wyobraźnią poetycką. Należał do artystów, którzy uprawiali sztukę czystą, niekomentującą doraźnej rzeczywistości, a wynikającą z egzystencji, z pytań stawianych wobec samego istnienia. (...) Prace Szewczyka są nie tylko zakorzenione w tradycji kulturowej i bogate w symboliczne odniesienia, ale przede wszystkim bogate w sensualne znaczenia użytych materiałów (dąb, ołów, wosk, sól). Wieloznaczność tych prac zbliża je do założonego przez artystę ideału dzieła sztuki nie jako artystycznej kreacji, lecz „lustra, w którym odbija się świat” - mówi Krzysztof Morcinek, kurator wystawy.

Wystawa w Galerii Bielskiej BWA będzie podsumowaniem bogatego dorobku Andrzeja Szewczyka. Na obu salach wystawowych przy ul. 3 Maja 11 będzie można zobaczyć niezwykle cenne i interesujące realizacje ze wszystkich okresów twórczości artysty.

Otwarcie wystawy odbędzie się 9 września 2022 roku o godz. 18.00. Wcześniej, o godz. 17.00, kurator Krzysztof Morcinek oprowadzi po ekspozycji i przybliży sylwetkę artysty. Wystawę będzie można zwiedzać do 30 października 2022 roku.

Wrześniowy program towarzyszący wystawie

  • Oprowadzanie kuratorskie i wernisaż wystawy: piątek, 9 września 2022, godz. 17.00 (wstęp wolny)
  • Oprowadzanie w języku ukraińskim: sobota, 10 września 2022, godz. 17.00 (wstęp wolny)
  • Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi: niedziela, 11 września 2022, godz. 12.30 (wstęp za 1 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie)
  • Projekcja filmu „Wierząc w przeżycie” z wprowadzaniem kuratora: środa, 28 września 2022, godz. 18.00 (wstęp wolny)


Więcej o wystawie: galeriabielska.pl/wystawa/andrzej-szewczyk-artysta-jest-argumentem

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

mp / bielsko.info
źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj