Rozrywka

  • 25 lutego 2022
  • wyświetleń: 1590

Twożywo - prze\T/rwanie w Galerii Bielskiej BWA

Za nami:

Wystawę retrospektywną legendarnej grupy artystycznej Twożywo, będącą próbą uchwycenia jej fenomenu - prze\T/rwanie - można oglądać od 25 lutego do 3 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA. Jej kuratorką jest Karolina Vyšata.

Galeria Bielska BWA
Twożywo, TO TŁUM, 2008, mural na fasadzie Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej · fot. Krzysztof Morcinek


Twożywo wskazuje na sprawy niewygodne, uwierające nas zarówno 20 lat temu, jak i dzisiaj. Zadaje pytania w formie zdań twierdzących lub orzekających, stale wymienia się przetworzonymi cytatami, przepowiedniami, morałami, a nawet porzekadłami: „Stagnacja”, „Tworzenie jest miłością”, „Antychryst będzie artyst”, „Emanacje słabości”, „Czystość jest?”, „Baw się i pracuj”, „Vive la révolution”. Prace Twożywa ciągle zadają te same pytania. Po prostu: o wierność naszych idei i sztywność naszych kręgosłupów. Artyści wytrwale i niezmiennie stoją na straży stwierdzenia, że akt ludzkiej komunikacji jest jednocześnie aktem wolności; Twożywo zwraca się bezpośrednio do odbiorcy - przetrwamy to, czy przerwiemy?

Prezentacja w Galerii Bielskiej BWA jest drugą odsłoną wystawy „prze\T/rwanie”, pokazywanej wcześniej we Wrocławiu w przestrzeni 66P - Subiektywnej Instytucji Kultury.

Twożywo - prze\T/rwanie w Galerii Bielskiej BWA
Twożywo - prze\T/rwanie w Galerii Bielskiej BWA · fot. Galeria Bielska BWA


Na pierwszej od dekady wystawie prac legendarnej grupy artystycznej prezentowane są m.in. streetartowe naklejki oraz szablony, projektowane przez artystów wspólnie z Robertem Czajką i Anną Pochmarą w grupie Pinokio (do 1998); odwzorowania murali, których oryginały znajdują się lub znajdowały w wielu miastach w Polsce; oryginalne sitodruki i szablonodruki; animacje; książki, a w nich i poza nimi przede wszystkim litery. Litery do składania, czytania, oglądania, przekazywania z ust do ust, wymieniania się.

Grupa Twożywo po raz pierwszy pojawiła się w Bielsku-Białej w 2006 roku. Miejskie słupy ogłoszeniowe oraz ściany Galerii BWA zapełniły się zilustrowanymi przez artystów cytatami z opowiadania Jean-Paul Sartre’a „Herostrates”. W 2008 roku podczas wystawy „Iluzja jako źródło cierpień” artyści z grupy Twożywo namalowali na fasadzie Galerii Bielskiej BWA od strony ulicy 3 Maja mural „To tłum”.

Twożywo, Siataniści
Twożywo, Siataniści · fot. Małgorzata Kujda, dokumentacja wystawy Twożywo - p


Metody i media, jakimi się posługiwała, skierowane były do przechodniów, internautów - osób przypadkowych, przemieszczających się materialnie lub wirtualnie po systemach komunikacyjnych i informacyjnych. Tworzyli murale, bilbordy, plakaty, naklejki, projekty netartowe, animacje, felietony i ilustracje w prasie. W 2006 r. Grupa Twożywo została laureatem nagrody Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne „za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”.

mp / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj