bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 29 października 2021
  • wyświetleń: 515

Po raz drugi w Bielsku-Białej zagości BACH FEST

Za nami:

Festiwal poświęcony twórczość najwybitniejszego kompozytora epoki baroku Johanna Sebastiana Bacha - BACH FEST - w ostatni weekend października zagości w kościołach ewangelickich stolicy Podbeskidzia w roku obchodów 70. rocznicy połączenia Bielska i Białej.

Po raz drugi w Bielsku-Białej zagości BACH FEST
Po raz drugi w Bielsku-Białej zagości BACH FEST · fot. Materiały organizatora


Program festiwalu obejmuje dwa koncerty w zabytkowych wnętrzach luterańskich bielskich kościołów. W mieszczącym się w centralnej części Bielskiego Syjonu kościele Zbawiciela przy pl. ks. Marcina Lutra 12 w sobotę, 30 października o godz. 19.00 zabrzmią XIX-wieczne organy w towarzystwie trąbki. Wykonawcami koncertu będą młodzi muzycy: organista Krzysztof Augustyn i trębacz Marek Dreszer. Recital otworzy Sonata na trąbkę i orkiestrę Pavla Josefa Vejvanovský’ego w aranżacji na trąbkę i organy. Usłyszymy także dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Georga Fredericka Haendela, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz Preludium i Fuga nt. B-A-C-H Ferenca Liszta.

W niedzielę, 31 października festiwal przeniesie się do wybudowanego pod koniec XVIII wieku kościoła protestanckiego - kościoła im. dra Marcina Lutra przy ul. Stanisława Staszica 2. Na zabytkowych, klasycystycznych organach wykonanych w pracowni Karola Kuttlera w Opawie zagra krakowski wirtuoz organów, Arkadiusz Bialic. Drugim wykonawcą recitalu będzie jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków barokowych Zbigniew Pilch. Podczas koncertu, który rozpocznie się ok. godz. 17.00, zabrzmią zarówno utwory solowe z przeznaczeniem na organy - Preludium e-moll Wielkie Nicolausa Bruhnsa oraz Preludium i Fuga a-moll, BWV 543 Johana Sebastiana Bacha - i skrzypce Assagio c-moll Johana Helmicha Romana. Artyści wspólnie wykonają bachowską Sonatę c-moll na skrzypce i klawesyn (BWV 1017). Wydarzenie odbywa się w 504. rocznicę ogłoszenia przez dra Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze (31 października 1517 r.), dlatego w programie koncertu jest także chorałowe opracowanie nt. hymnu z 1529 roku autorstwa dra Marcina Lutra Ein feste Burg ist unser Gott - Warowną twierdzą jest nasz Bóg, BWV 720.

Niedzielny koncert w kościele ewangelickim w Białej poprzedzi centralne nabożeństwo reformacyjne z udziałem zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp. Adriana Korczago, które rozpocznie się w niedzielę o godz. 16.00.

Na wydarzenia festiwalowe zapraszają organizatorzy: Parafie ewangelicko-augsburskie w Białej, Bielsku i Starym Bielsku oraz Fundacja Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny.


Szczegóły programu można znaleźć na stronie internetowej www.arsorgani.pl

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.