Rozrywka

  • 7 października 2020
  • wyświetleń: 2177

Manifest niemocy - sztuka z materiałów codziennych w BWA

Za nami:

Zapraszamy do Galerii Bielskiej BWA na wystawę prac Pauliny Poczętej, która poszukuje ukrytego potencjału w materiałach codziennych, niepotrzebnych czy odnalezionych, w starych gazetach i zasłyszanych słowach. Z nich tworzy swoje artystyczne książki. W dniu wernisażu, 7 października artystka zrealizuje mural kredowy na ścianie Klubokawiarni Aquarium.

Praca Pauliny Poczętej
Praca Pauliny Poczętej · fot. Galeria Bielska BWA / materiały prasowe


Paulina Poczęta to artystka sztuk wizualnych, zajmująca się głównie tkaniną eksperymentalną, obiektem i rysunkiem. Jest - jak mówi o sobie - „fascynatką recyklizacji w sztuce i kolekcjonerką dziwności”.

Na wystawie zatytułowanej „Manifest niemocy” prezentuje wybór swoich artystycznych książek - bogato ilustrowanych, okraszonych słowami, sentencjami i poetyckimi wersami obrazkowych historii, będących zapisem intymnego świata artystki.

- „Manifest niemocy” to tytuł jednej z moich artystycznych książek i dobrze oddaje klimat wyczuwalny w historiach obrazkowych wykonanych ręcznie przy użyciu różnych narzędzi. Migawki z dnia codziennego i niecodzienne zderzenia wyrazów wyciętych ze starych gazet, zasłyszane słowa, to ich podstawowy budulec - mówi o wystawie Paulina Poczęta. - Moja twórczość opiera się na poszukiwaniu ukrytego potencjału w materiałach codziennych, niepotrzebnych czy odnalezionych. Rysunki i ilustracje w prezentowanych książkach powstają często intuicyjnie i pod wpływem chwili, a ja - rysując - celebruję emocje chwilom tym towarzyszące. Narracja poszczególnych obrazów, stron rozkładanych harmonijkowo, biegnie swoim rytmem i rozwija się w tempie życia, kolejne zdarzenia - kolejne strony. To swoista historia obrazkowa intymnego życia, edycja wspomnień przefiltrowanych wykadrowanymi autoportretami, okraszonych poetyką słów, recykling codzienności ilustrujący epizody z mojego świata.
- mówi Paulina Poczęta.

- Ekspresja poprzez twórczość pomaga mi dotrzeć do tego, co jest w głębi mnie i co mnie kształtuje. Moje artystyczne ingerencje pojawiają się tam, gdzie redefiniowane są relacje pomiędzy naturą i kulturą, tym, co wrodzone, a tym, co nabyte i wpojone. Tworzę prace w obrębie tkaniny eksperymentalnej, obiektu i rysunku. Jestem fascynatką recyklizacji w sztuce i kolekcjonerką dziwności. Pracuję w oparciu o przedmioty znalezione i materiały codziennego użytku, fotografie analogowe oraz cyfrowe - dodaje.

O artystcePaulina Poczęta - urodzona w 1980 roku w Zawierciu. Absolwentka Instytutu Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2005). W 2013 roku otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych. Od 2007 roku zatrudniona na macierzystej uczelni; prowadzi zajęcia z rysunku oraz - od 2017 roku - autorską Pracownię Działań Unikatowych. Swoją twórczość prezentowała na ponad 20 wystawach indywidualnych i ok. 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wyróżniona na V Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu (2012). Laureatka II Nagrody 8. Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie (2014), I Nagrody na 29. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki (2014) oraz Nagrody specjalnej na XVIII Otwartym Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny - Zielona Góra 2016. Uczestniczka kolejnych edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych (2011, 2014, 2018). Mieszka w Bielsku-Białej.


Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
Wernisaż: środa, 7 października, godz. 18.00

Wystawa potrwa od 7 października do 19 listopada.

ar / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj