Rozrywka

  • 1 października 2020
  • 10 października 2020
  • wyświetleń: 2925

Wystawa prac bliźniaczek Nawrot + wydarzenia towarzyszące

Za nami:

Od piątku, 9 października w Galerii Bielskiej BWA możemy oglądać wystawę prac sióstr Nawrot. Anna i Irena zaprezentują nowe realizacje, zestawione z wcześniejszymi, które łącznie zbudują nową narrację. Siostry swoich pracach odnoszą się do kobiety, jej wizerunku, postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się: spotkanie z autorkami, oprowadzanie dla osób niewidomych, warsztaty robótek ręcznych oraz szkolenie dla edukatorów kulturalnych.

Irena Nawrot: Autoportret z Gawronami
Irena Nawrot: Autoportret z Gawronami · fot. Galeria BWA / materiały prasowe


Anna sięga do kulturowego sposobu przedstawienia współczesnej kobiety, odwołuje się do klisz kulturowych i mentalnych. Irena natomiast koncentruje się na cielesności, odnosząc się do osobistych doświadczeń i przeżyć. Ekspozycję tworzą tekstylne i fotograficzne kolaże, obiekty przestrzenne, fotografie, obrazy z włóczki oraz hafty. Formalnym i symbolicznym leitmotivem tej prezentacji są nici krawieckie oraz włóczka.

Siostry Anna i Irena Nawrot urodziły się w 1960 roku. Obie są absolwentkami Instytutu Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Anna od 1985 roku prowadzi wraz z Janem Gryką Galerię Białą w Lublinie, Irena od 1984 roku jest związana z macierzystą uczelnią.

Oprowadzanie autorskie po wystawie: piątek, 9 października, godz. 17.00,
Wernisaż: piątek, 9 października, godz. 18.00
Wystawa potrwa od 09.10.2020 do 19.11.2020.

Wydarzenia towarzyszące wystawie „One”:sobota, 10 października
  • godz. 10.00 - „Ręczne robótki” - warsztaty dla dorosłych prowadzone przez Annę i Irenę Nawrot,
  • godz. 15.00 - Oprowadzanie po wystawie dla osób niewidomych i niedowidzących. Oprowadzają Anna i Irena Nawrot,
  • godz. 16.00 - „Kobieta w sztuce” - spotkanie z autorkami wystawy „One” oraz z aktorką Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt.


wtorek, 13 października, godz. 16.00
  • Szkolenie dla nauczycieli i animatorów kultury związane z wystawą Anny i Ireny Nawrot „One”


Spotkanie "Kobieta w sztuce"Spotkanie z Anną i Ireną Nawrot, autorkami wystawy „One” oraz aktorką Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt, odtwórczynią roli Kaliny Jędrusik w głośnym monodramie „Wyspa Kalina” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Kalina Jędrusik była legendą, gwiazdą PRL-owskiej sceny - i jako kobieta, i jako aktorka, wzbudzała skrajne emocje, od zachwytu i uwielbienia po głęboką niechęć. Rozmowa kobiet-artystek, aktorki i dramatopisarki nawiązywać będzie zarówno do tematu wystawy „One”, jak i do treści spektaklu pt. „Wyspa Kalina”. Będzie to dyskurs o wizerunku kobiety, jej postrzeganiu i funkcjonowaniu w przestrzeni prywatnej i społecznej, o kobiecie, której życie wypełnia twórczość, sztuka i dialog z odbiorcą. Spotkanie poprowadzi Zuzanna Bojda - autorka tekstu monodramu „Wyspa Kalina”.

Ręczne robótki z siostrami NawrotSpotkanie adresowane do osób dorosłych, które lubią bawić się igłą i nitką. Efektem warsztatu będzie wspólna realizacja tekstylnego kolażu. Uczestnicy będą wykonywać w przestrzeni wystawy aplikacje na makatkach, obrusach, chustach i innych wzorzystych materiałach, nawiązując do metody twórczej każdej z artystek, wykorzystywanej w pracach prezentowanych na wystawie. Ekspozycję prac Anny i Ireny Nawrot tworzą tekstylne i fotograficzne kolaże, obiekty przestrzenne, fotografie, obrazy z włóczki oraz hafty.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy pod adresem: info@galeriabielska.pl. Ilość miejsc ograniczona!

Szkolenie dla nauczycieli i animatorów kulturySzkolenie będzie związane z wystawą Anny i Ireny Nawrot „One”. 13 października odbędzie się pierwsze w cyklu spotkań, na które Galeria Bielska BWA zaprasza nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury. Edukatorzy z galerii zaproponują, jak przedstawiać sztukę współczesną w pracy z młodzieżą. Szkolenia są bezpłatne, będą poświadczane certyfikatem uczestnictwa.

ar / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj