Rozrywka

  • 27 sierpnia 2020
  • 11 września 2020
  • wyświetleń: 3912

Kochajmy naszych artystów - continuum. 75 lat ZPAP w Bielsku

Za nami:

Z okazji 75-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej, które odbywa się pod hasłem „Kochajmy naszych artystów - continuum… 75 lat ZPAP w Bielsku-Białej”, w Galerii Bielskiej BWA, Galerii PPP oraz w Zamku Książąt Sułkowskich od września do stycznia 2021 roku będzie można oglądać jubileuszowe wystawy. W piątek, 11 września o 17.00 w BWA odbędzie się wernisaż wystawy. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert bielskich muzyków jazzowych.

Kochajmy naszych artystów - continuum. 75 lat ZPAP w Bielsku-Białej - 09.2020 · fot. ZPAP Bielsko-Biała


Ekspozycję będzie można podziwiać w Galerii Bielskiej BWA w dniach 4 września - 4 października. Tam też 11 września o godzinie 17.00 odbędzie się uroczysty wernisaż. 4 października o godzinie 16.00 zaplanowano zaś aukcję dzieł sztuki współczesnej.

Wystawy związane z jubileuszem będzie można podziwiać również w Galerii PPP w dniach 11 września - 23 października, zaś w Zamku Książąt Sułkowskich od 11 września do 17 stycznia 2021 roku.

75 lat ZPAP


Wernisaż wystawy w Galerii Bielskiej BWA oraz koncert sekstetu jazzowego: piątek, 11 września

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 na placu obok galerii od strony ul. Adama Mickiewicza. Uroczyście zainaugurowane zostaną obchody 75-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej. Będą wspomnienia, informacje o historii bielskiego okręgu ZPAP, o najważniejszych wydarzeniach i animatorach związkowej aktywności, wystąpienia bohaterów wieczoru - artystów, patronów i gości. O poszczególnych prezentacjach twórczości artystów opowiedzą kuratorki wystaw. Po części oficjalnej można będzie wysłuchać koncertu muzyki improwizowanej sekstetu jazzowego młodych bielskich muzyków. To będzie jednak dopiero początek jubileuszowego wieczoru - przed artystami, ich przyjaciółmi, sympatykami galerii, gośćmi i widzami jeszcze wiele wydarzeń, m.in. zwiedzanie wystaw w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej - Zamku Książąt Sułkowskich oraz w Galerii PPP, dyskusje, spotkania, spacery po bielskiej starówce.

Wystawa w Galerii Bielskiej BWA jest prezentacją aktualnych prac członków ZPAP Okręgu Bielsko-Biała. Będą to propozycje rozpoznawalne, o utrwalonej stylistyce, ale też często zaskakujące zmienionym punktem widzenia czy nową formą wyrazu. Obok artystów z bogatym dorobkiem, pojawiają się młodzi, a ich prace będą reprezentowały różne dyscypliny twórcze. Pierwsza odsłona wystawy odbyła się w 2015 roku, gdy bielski związek obchodził jubileusz 70-lecia działalności. Obecna wystawa z okazji 75-lecia bielskiego ZPAP jest kontynuacją projektu.

sextet jazzowy
Sekstet jazzowy bielskich muzyków · fot. Jan Drabek


Wernisażowi wystawy „Kochajmy naszych artystów cd.” będzie towarzyszył koncert bielskich muzyków. Sekstet jazzowy został założony przez uczniów oraz absolwentów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Młodzi muzycy tworzą oraz odtwarzają współczesną muzykę improwizowaną, a inspiracje czerpią od twórców modern jazzu oraz klasyków muzyki jazzowej. Muzycy od lat grają w wielu zespołach; występy na scenie są dla nich dobrą szkołą kontaktu, zarówno z innymi muzykami, jak i publicznością. W takim składzie, w jakim zaprezentują się podczas jubileuszowego plenerowego wieczoru bielskich artystów, spotykają się po raz pierwszy. Zaprezentują świeże aranżacje jazzowe.

Wystąpią: Hania Stoszek - wokal, Bartłomiej Golec - puzon, Tomasz Greń - saksofon tenorowy, Krystian Gajda - fortepian, Bartłomiej Lucjan - gitara basowa, Mateusz Klyszcz - perkusja.

Wystawy i wydarzenia pod hasłem „Kochajmy naszych artystów cd.” 75 lat Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej zorganizowane zostały przez Zarząd Okręgu ZPAP, Galerię Bielską BWA i Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Wystawa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego i Prezesa Zarządu Głównego ZPAP, Janusza Janowskiego.

ar / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj