Rozrywka

  • 14 sierpnia 2020
  • 28 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2827

Artysta pozostawi na skwerze przy BWA rzeźbę-ślad

Za nami:

W piątek, 28 sierpnia o godzinie 19.00 odbędzie się finisaż wystawy Krzysztofa Maniaka, którą można oglądać w Galerii Bielskiej BWA. Artysta pozostawi na skwerze Esperanto przy BWA rzeźbę-ślad, a kurator wystawy opowie o relacjach pomiędzy sztuką a ochroną środowiska naturalnego.

Krzysztof Maniak
W piątek, 28 sierpnia, Krzysztof Maniak pozostawi na skwerze Esperanto przy Galerii BWA rzeźbę-ślad · fot. archiwum BWA Tarnów


Prezentowaną w Galerii Bielskiej BWA od 26 czerwca wystawę „Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017-2020” można oglądać do niedzieli, 30 sierpnia. Warto przyjść do galerii na finisaż wystawy zaplanowany na piątek, 28 sierpnia. Początek działań o godzinie 19.00. W spotkaniu uczestniczyć będą Krzysztof Maniak i kurator Sebastian Cichocki.

Z okazji zakończenia wystawy „Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017-2020”, Krzysztof Maniak nawiąże do tradycji sztuki ziemi (land artu) z lat 60. XX wieku. Pozostawi na sąsiadującym z Galerią Bielską BWA skwerze Esperanto rzeźbę-ślad na ziemi, który będzie podlegać naturalnym procesom: zarastania, butwienia i osadzania się.

Tego samego dnia kurator wystawy, Sebastian Cichocki wygłosi wykład połączony z odsłuchami nagrań terenowych, o relacjach pomiędzy sztuką a ochroną środowiska naturalnego.

- Jeszcze nigdy sztuka nie była tak blisko życia. Jak i śmierci. Kryzys klimatyczny, doświadczany na co dzień poprzez bolesną utratę bioróżnorodności, pór roku, jak i w ogóle deficyt nadziei na przyszłość, wymaga uruchomienia potężnych pokładów wyobraźni. Musimy zmierzyć się z nieodwracalnością, kryzysami natury gospodarczej i politycznej. Czego możemy więc nauczyć się od artystów? - mówi Sebastian Cichocki, kurator wystawy.

- Artystki i artyści z pewnością nie ochronią nas przed katastrofą klimatyczną, ale pomagają nam uzbroić się w narzędzia służące pracy wyobraźni i budowaniu międzygatunkowej solidarności. Zwłaszcza w dziełach sztuki powstałych od przełomu lat 60. i 70. XX wieku odbijają się kolejne etapy budzenia się masowej świadomości ekologicznej, zmian prawnych, jak i prób formułowania propozycji na przyszłość - dodaje Cichocki.

Finisaż wystawy:
Galeria Bielska BWA
piątek, 28 sierpnia 2020, godz. 19.00. Wstęp wolny.

ar / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj