bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 9 maja 2012
  • 11 czerwca 2012
  • wyświetleń: 4240

BWA: wystawa lalek i scenografii

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Od 25 maja, Galeria Bielska BWA oraz Teatr Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej zapraszają na wystawę Alexandra Andrzeja Łabiniec - „Teatr mój widzę…”. Lalki i scenografie.

Reklama

balladyna, andrzej Łabiniec
Balladyna, Teatr Maska Rzeszów


Andrzej Łabiniec
Alexander Andrzej Łabiniec


Wystawa zaprojektowanych do spektakli teatralnych lalek oraz fragmentów scenografii jest próbą zilustrowania niezwykłej wizji teatru lalek, jaką stworzył Alexander Andrzej Łabiniec, realizując w polskich teatrach, głównie lalkowych, około 200 scenografii i reżyserując ponad 50 widowisk teatralnych.

„Ponad 55 lat związany z Teatrem Lalek „Banialuka” jest współtwórcą artystycznej formuły tego teatru - teatru dla dzieci, zmierzającego ku teatrowi plastycznemu. Reżyserując spektakle i tworząc scenografie dla 150 widowisk „Banialuki” - statystycznie rzecz biorąc, zrealizował tu co drugi spektakl - w dużym stopniu jest autorem sukcesów tego teatru w Polsce i za granicą” - ocenia dorobek artysty Lucyna Kozień, dyrektor Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej.

Choć teatr był dla Andrzeja A. Łabińca najważniejszy, był on również malarzem, i to malarstwo było punktem wyjścia całej jego twórczości. Pierwszą wystawę malarstwa zorganizował mu Tadeusz Kantor w Galerii Cricot-2 w latach 60.

„Zawsze dążył do zmian, łamania konwencji i poszukiwania tego, co nowe. Jest to myślenie awangardowe i artysta był wierny tym ideom. Prawdziwego ducha awangardowego myślenia Łabińca trzeba szukać w jego spektaklach teatralnych, w których ożywają nie tylko lalki, ale i elementy scenografii” - podkreśla Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, gdzie artysta wystawiał swoje malarstwo (1997, 2004).

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 maja o godzinie 14.00. Wystawa potrwa do 17 czerwca.

lik / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj