Rozrywka

  • 11 stycznia 2012
  • 11 lutego 2012
  • wyświetleń: 3814

BWA: konkurs na wystawę

Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej po raz szósty ogłasza konkurs dla kuratorów na scenariusz wystawy prezentującej najistotniejsze zjawiska w polskim malarstwie współczesnym. Konkurs przeznaczony jest dla kuratorów profesjonalnie zajmujących się sztuką współczesną.

Galeria Bielska BWA
Zawody malarskie, Galeria Bielska BWA 2001, prace P. Althamera i P. Uklańskiego · fot. Galeria Bielska BWA


Galeria Bielska BWA
Zawody malarskie, Galeria Bielska BWA 2001, Wilhelm Sasnal, Maus, mural · fot. Galeria Bielska BWA


Galeria Bielska BWA
Piękno, czyli efekty malarskie, Galeria Bielska BWA 2004, Anna Baumgart, Bombowniczka · fot. Galeria Bielska BWA


Galeria Bielska BWA
Obrazy jak malowane, Galeria Bielska BWA, 2006, fragment wystawy · fot. K. Morcinek


Galeria Bielska BWA
Iluzja jako źródło cierpień, Galeria Bielska BWA 2008, Twożywo, mural · fot. K. Morcinek


Organizowany jest od 2000 roku, na przemian z konkursem otwartym dla artystów malarzy, tj. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”, którego ostatnia, 40. edycja, odbyła się w 2011 roku. Wystawa kuratorska odbywa się także pod szyldem „Bielska Jesień”.

Kto zgłosi najciekawszy scenariusz? Co pokaże wystawa w tym roku? Czym zaskoczy? Jakie malarstwo pokaże? I czy malarstwo w tradycyjnym tego słowa znaczeniu? Jakie wartości zaakcentuje? Kogo wylansuje?

Odpowiedzi pojawią się niebawem. Propozycje scenariuszy należy nadsyłać pocztą elektroniczną (na adres bielskajesien@galeriabielska.pl) do 29 lutego. 12 marca ogłoszony zostanie zwycięski scenariusz i nazwisko jego autora, który przy pomocy Galerii będzie realizował wystawę. Honorarium autorskie kuratora wynosi 9 tys. zł.

Wystawa konkursowa prezentowana będzie w terminie od 5 października do 18 listopada; zorganizowana zostanie w całej przestrzeni wystawienniczej Galerii Bielskiej BWA. Będzie jej towarzyszył katalog.

Jak dotąd, niemal każda konkursowa wystawa kuratorska w Galerii Bielskiej BWA odbijała się szerokim echem. A to za sprawą monumentalnej realizacji Leona Tarasewicza (wystawa według pomysłu Bożeny Czubak „Pomiędzy estetyką a metafizyką”, 2000), czy skandalu z zamalowaniem (wskutek protestu prawicowych radnych) muralu, który stworzył na fasadzie Galerii Wilhelm Sasnal, przywołując komiks Arta Spiegelmana „Maus” („Zawody malarskie” Adama Szymczyka, 2001), czy też prowokującej rzeźby Anny Baumgart „Bombowniczka” i eksplozji pracy Jana Simona „Malarz samobójca” („Piękno, czyli efekty malarskie” duetu ex-girls Magdaleny Ujmy i Joanny Zielińskiej, 2004).

W 2006 roku zaskoczył Jarosław Lubiak, prezentując we współpracy z Kamilem Kuskowskim wystawę „Obrazy jak malowane” - bez jednego płótna, przewrotnie udowadniając siłę malarstwa przy wykorzystaniu nośników elektronicznych (2006). Agnieszka Żechowska w 2008 roku zmierzyła się z iluzją w malarstwie („Iluzja jako źródło cierpień”) - do dziś na fasadzie Galerii Bielskiej BWA widać powstały dla tej wystawy mural grupy Twożywo „To tłum”. W 2010 roku wystawę kuratorską zaprezentowała Agata Smalcerz (poza konkursem) - z okazji jubileuszu 50-lecia Galerii pokazała 50 najważniejszych i najciekawszych - zdaniem kuratorki - prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.

O szczegółach konkursu może poinformować Grażyna Cybulska, koordynator konkursu. Regulamin konkursu i plan sal wystawowych na www.galeriabielska.pl.

Galeria czynna jest codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00. Ceny biletów: normalny - 6 zł, ulgowy, zbiorowy, rodzinny - 3 zł; w środy wstęp bezpłatny; w niedziele wstęp za złotówkę.

new / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj