Rozrywka

  • 2 kwietnia 2017
  • 11 maja 2017
  • wyświetleń: 3509

Wernisaż, koncert i prezentacja instalacji dźwiękowo-wizualnej w BWA

Za nami:

Wernisaż, koncert w przestrzeni Syntetycznej Sali Koncertowej Dźwięków Ziemi, prezentacja instalacji dźwiękowo-wizualnej - to wszystko czwartek, 6 kwietnia o godzinie 19.00 i w poniedziałek, 10 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA.

instrumenty ceramiczne i obiekty dźwiękowe
fot. archiwum Pracowni Ceramiki


W Galerii Bielskiej BWA zostanie otwarta wystawa „Usłyszeć Ziemię” prezentująca instrumenty ceramiczne i ceramiczne obiekty dźwiękowe. Ekspozycja związana jest z projektem Akademia Dźwięków Ziemi realizowanym przez Instytut Sztuki i Instytut Muzyki Uniwersytetu Śląskiego.

- Wystawa prezentuje projekt dotyczący konstruowania ceramicznych obiektów dźwiękowych zrealizowany na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wzięli w nim udział wykładowcy i studenci Instytutu Sztuki oraz Instytutu Muzyki, skupiając swoją uwagę na niekonwencjonalnych cechach wypalonej gliny, na jej właściwościach akustycznych - na brzmieniu. Dzięki zaproszonym artystom, którzy zechcieli wyrazić swój komentarz, wystawa stanie się instalacją łączącą w specyficzny sposób obiekt, obraz i dźwięk - mówi kuratorka wystawy dr hab. Małgorzata Skałuba-Krentowicz.

Wystawa będzie kolejnym wydarzeniem w historii projektu Akademia Dźwięków Ziemi. W tym roku mija 10 lat od jego rozpoczęcia. Miejscem, w którym zaplanowano jubileusz jest Galeria Bielska BWA. Dolna sala galerii przekształci się w Synestetyczną Salę Koncertową Dźwięków Ziemi.

Autorem warstwy dźwiękowej koncertu, częściowo improwizowanego, jest kompozytor Krzysztof Gawlas, który zaproponuje formę interaktywnego utworu muzycznego, wykorzystującego zarówno instrumenty wchodzące w skład instalacji, jak i komputerowe przetworzenia ich dźwięków. Na instrumentach ceramicznych zagrają: Paulina Bielesz, Karol Pyka, Marcin Żupański, Wojciech Golec i Krzysztof Gawlas.

Autorami prezentowanych na wystawie instrumentów ceramicznych i ceramicznych obiektów dźwiękowych są Małgorzata Skałuba-Krentowicz, Katarzyna Handzlik-Bąk, Daniel Badura i studenci II roku Edukacji Artystycznej Instytutu Sztuki.

Nowi uczestnicy projektu Akademia Dźwięków Ziemi to artyści graficy: Krzysztof Kula z Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie i Grzegorz Banaszkiewicz, związany z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie, którzy stworzyli formę, w której muzyka łączy się z dźwiękiem. Ceramiczne obiekty dźwiękowe przetworzone w trójwymiarowe stereogramy zostaną zaprezentowane w dwóch urządzeniach optycznych - banaskopach.

Wystawie towarzyszy cykl koncertów edukacyjnych „Usłyszeć Ziemię” w poniedziałek, 10 kwietnia, na których wystąpią wykładowcy cieszyńskiego Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego: Marcin Żupański - klarnet basowy, saksofony, elektronika; Wojciech Golec - akordeon, elektronika; Karol Pyka - perkusyjne, dęte instrumenty ceramiczne; Krzysztof Gawlas - interaktywny utwór muzyczny, elektronika. Koncerty poprowadzi Urszula Mizia. W repertuarze kompozycje autorskie i opracowania związane z World Music. Materiałem wyjściowym do przetworzeń jest muzyka etniczna Karpat.

Wystawa „Usłyszeć Ziemię” w Galerii Bielskiej BWA potrwa do 14 maja.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj