Rozrywka

  • 31 marca 2017
  • 4 maja 2017
  • wyświetleń: 5074

Wystawa Zbigniewa Blukacza "Tylko malarstwo" w BWA

Za nami:

Wystawa Zbigniewa Blukacza zatytułowana „Tylko malarstwo”, która potrwa od 6 kwietnia do 7 maja, to premierowy pokaz obrazów artysty, tworzących cykle - „Optyka pamięci” i „Archetypy pejzażu”.

Zbigniew Blukacz - "Archetypy pejzażu"
Zbigniew Blukacz - "Archetypy pejzażu" · fot. Zbigniew Blukacz


- Te dwa pozornie odmienne zestawy - pierwszy dotyczy osób, drugi krajobrazu - mają swoje wspólne źródło. To siła kadru, który zadziałał na pamięć autora jak światło na kliszę fotograficzną. Obrazy zapamiętane z wakacji lub inne sytuacje ważne emocjonalnie, trafiły do tego banku pamięci na równi z widokami natury, które miały szczególne znaczenie dla autora - wyjaśnia Agata Smalcerz, kuratorka wystawy i dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

- Niebo, morze, drzewa, przestrzeń pól istniały, gdy jeszcze nie było naszej cywilizacji, gdy nie było nas. To świat, który nas przyjął i który nas odrzuci, jeżeli na czas nie zmądrzejemy. Penetrowany przez artystów przez setki, tysiące lat, z pozoru archetypiczny, oczywisty, a obserwowany w większym skupieniu: niepowtarzalny, wielokrotny, nieskończenie bogaty, zachwycający. Przecież na zwykłej łące rosną prawdopodobnie wszystkie możliwe równania matematyczne - mówi Zbigniew Blukacz.

Wystawie towarzyszy katalog wydany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach i Galerię Bielską BWA. Projekt graficzny - Zofia Oslislo.

Zbigniew Blukacz - "Optyka pamięci"
Zbigniew Blukacz - "Optyka pamięci" · fot. Zbigniew Blukacz


Zbigniew Blukacz − urodzony w Pankach w 1961 roku. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w latach 1981-1986; dyplom w pracowni projektowania graficznego prof. Adama Romaniuka i pracowni malarstwa prof. Jacka Rykały (1986). W 1988 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni; prowadzi Pracownię Malarstwa na ASP w Katowicach; profesor zwyczajny. Swoje prace prezentował na 23 wystawach indywidualnych. Brał udział w około 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj