bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 3 listopada 2016
  • 4 listopada 2016
  • wyświetleń: 4297

Ballady i Romanse "Córki Dancingu" pierwszy raz zagrają w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Klub Miasto" podaj

Za nami:

Ballady i Romanse "Córki Dancingu" już w piątek zagrają koncert w bielskim Klubie Miasto. To prawdziwa muzyczna perełka bo usłyszeć ich na żywo można naprawdę bardzo rzadko. Przyjeżdżają w pełnym składzie. To ich pierwszy koncert w Bielsku-Białej. Ballady i romanse zagrają materiał z Córek Dancingu, ale z pewnością pojawią się także starsze utwory zespołu. Są jeszcze bilety na ten wyjątkowy koncert w cenie 20/30 zł.Duet sióstr Wrońskich - młodszej Basi, znanej z Pustek, gdzie gra na instrumentach klawiszach i śpiewa, oraz starszej Zuzy, która tym samym zajmuje się w Meblach (zespole Pawła Dunina-Wąsowicza). W Balladach i Romansach Zuza pisze większość tekstów, a Basia - muzyki. Początki zespołu to 2005 rok. Artystki wystąpiły na kompilacji "Broniewski" przygotowanej przez warszawską galerię sztuki Raster. Z poezji niedoszłego autora słów hymnu PRL wybrały przejmujący utwór "Ballady i romanse", który szybko dał nazwę duetowi.

Już ta piosenka i jej historia pokazują sposób działania Ballad i Romansów, ich istotność na polskiej scenie. Z jednej strony świadomość tego, jak działa rynek muzyczny, z drugiej - dystans do słowa. Siostry pożyczyły tekst od ideowego, ale patriotycznego komunisty piszącego twardą i prostą strofą, który z kolei pożyczył tytuł od największego poety w historii języka polskiego, wielkiego romantyka. Już we własnych piosenkach Zuzanna Wrońska popisuje się ironią, humorem, talentem do wyszukiwania absurdów we wzajemnych kontaktach współczesnych mieszczan oraz w ludzkim istnieniu w ogóle. Jest taka nieśmiała-śmiała.Muzycznie Ballady i Romanse porównywano do CocoRosie - chyba dlatego, że siostry pierwszy album nagrały w kuchni - na instrumentach, zabawkach, przedmiotach codziennego użytku. To był taki intymny, domowy pop. Z czasem jednak zmieniły się w koncertowy zespół, w którym obecnie grają Radek Łukasiewicz, gitarzysta Pustek (na basie), Marcin Ułanowski, jeden z najwybitniejszych perkusistów w Polsce, oraz klawiszowiec Marek Dziedzic (producent drugiego, pełniej brzmiącego albumu Ballad).

Na festiwalu Open’er 2013 Ballady i Romanse wystąpią na scenie razem z Igorem Boxxem, specjalistą od elektroniki, autorem płyt ilustrujących muzycznie historię Wrocławia, członkiem duetu Skalpel

W 2015 roku światło dzienne ujrzał musical o siostrach syrenach w Warszawie p.t. „Córki Dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej z piosenkami i muzyką Ballad i Romansów. Prace nad filmem trwały cztery lata. Film dostał wiele prestiżowych nagród na festiwalach w kraju i za granicą wśród nich najważniejszą na Festiwalu Filmów Sundance 2016 za unikalną wizję i design oraz w Gdyni 2015 za najlepszy debiut. Film nie skończył jeszcze objeżdżać festiwali na całym świecie, ale już wiadomo, że otrzymał mnóstwo nagród.

Najnowsza, trzecia już płyta pt. Córki Dancingu, swoją premierę miała 30.04.2016. Na płycie usłyszymy piosenki z musicalu w nowych, bardziej rozbudowanych wersjach a przede wszystkim wykonywane przez same siostry!!! Płyta charakteryzuję się mocnym elektronicznym brzmieniem, co jest sporą zmianą estetyczną dla zespołu. Jest bardzo zróżnicowana. Raz cynicznie porywa w stronę muzyki Pop z gatunku sisters evil pop, aby za chwilę, rzucić słuchacza do dusznego pokoju, gdzie słychać wisielczy tekst i nieśmiało rozbrzmiewające pianino z popularnego gatunku analog rezors sounds. Płyta “Córki Dancingu” z pozoru łatwa i wesoła dla niewymagającego słuchacza, ma zaszyty z muzyce i tekstach - co jest znakiem firmowym sióstr, smutek i pewnego rodzaju ciężar - który dostrzegą nieliczni. Płyta powstawała w wielu miejscach, ale ostatecznie współprodukował ją Marcin Macuk, kompozytor i producent współpracujący itp. z Katarzyną Nosowską i Hey

Bilety 20/30 złKlub Miasto

43-200 Bielsko-Biała
ul. Plac Mickiewicza 2

tel. 33 822 18 41Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Klub Miasto

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Klub Miasto" podaj