Najnowsze

  • 10 lipca 2024
  • 12 lipca 2024
  • wyświetleń: 26713

Wiceprezydent miasta zaniepokojony napływem imigrantów

Kąśliwe pytania, kąśliwa odpowiedź - czyli bielska polityka z dramatem imigrantów w tle. Czy do miasta napłyną nielegalnie przebywający w Unii Europejskiej obcokrajowcy? Ratusz nic na ten temat póki co nie wie.

uchodźcy, imigranci
Wiceprezydent miasta zaniepokojony napływem imigrantów · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Przypomnijmy, radni Prawa i Sprawiedliwości z Bielska-Białej skierowali do władz miasta interpelacje ws. nielegalnych imigrantów. Napisali w niej m.in. "Zaniepokojeni doniesieniami medialnymi, a także licznymi pytaniami mieszkańców na temat napływu nielegalnych imigrantów na teren Rzeczpospolitej Polskiej, zwracamy się do Pana Prezydenta o jednoznaczną odpowiedź na poniższe pytania".

Pytania to:

- Czy prezydent otrzymał od rządu RP (bądź innych organów administracji i władzy publicznej) jakiekolwiek wytyczne (instrukcje, zapytania, sugestie, itp.) dotyczące możliwości zakwaterowania na terenie Bielska-Białej osób nielegalnie relokowanych, m.in. w wyniku tzw. pusch-backów przez zachodnią granicę?

- Czy prezydent został zobowiązany do kwaterowania bądź tworzenia warunków do zakwaterowania w przyszłości na terenie Bielska-Białej osób nielegalnie przekraczających granicę?

- Czy prezydent uczestniczy w jakichkolwiek rozmowach bądź prowadzi korespondencję związaną z relokacją nielegalnych imigrantów, lub której przedmiotem jest tzw. pakt migracyjny?

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
https://www.bielsko.info/wiadomosci/39721-radni-pis-pytaja-o-imigrantow-w-miescie

Wiceprezydent miasta Adam Ruśniak przyznał, że napływ nielegalnych imigrantów do naszego kraju, martwi również jego.

- Zwłaszcza od momentu gdy światło dzienne ujrzała afera wizowa. Dlatego wydaje mi się, że właściwymi adresatami większości pytań, które zadaliście Państwo w swojej interpelacji byliby przedstawiciele rządu Prawa i Sprawiedliwości, który sprawował władze w Polsce do października ubiegłego roku - stwierdził jeden z włodarzy Bielska-Białej. - Chcąc jednak zaspokoić Państwa ciekawość uprzejmie informuję, że obecny rząd RP nie przekazał mi żadnych wytycznych odnośnie zakwaterowania na terenie miasta nielegalnych imigrantów. Z nikim nie prowadziłem też w tej sprawie żadnych rozmów, ani korespondencji, pomijając niniejszą odpowiedź na tę interpelację.

Przypomniał również, że zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ustanowienia norm dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową - zwaną dyrektywą azylową, która obowiązuje od 11 czerwca 2024 roku, państwa członkowskie mają obowiązek wprowadzić w życie swoje krajowe przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne do 12 czerwca 2026 roku.

- Polecam także z całego serca lekturę corocznych papieskich Orędzi na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - dodał na zakończenie Adam Ruśniak.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.