Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 19 grudnia 2017
  • 26 grudnia 2017
  • wyświetleń: 15713

[WIDEO, ZDJĘCIA] Piąta Góralska Pasterka w Straconce

Dźwięki kolęd i pastorałek granych na góralską nutę rozbrzmiewały w bielskiej Straconce w Wigilię Bożego Narodzenia. To tradycyjna Góralska Pasterka, organizowana po raz piąty w Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku-Białej

V Góralska Pasterka w Straconce - 25.12.2017 · fot. sid - bielsko.info


Piąty raz górale spotkali się w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia, aby przywitać Syna Bożego. W tym roku szeregi Góralskiej Orkiestry Pasterkowej zasilili młodzi muzycy.

Góralską Orkiestrę Pasterkową tworzy kilkudziesięciu muzyków, wśród nich są również parafianie, którzy z dumą wspierają to wydarzenie. - Góralszczyzna jest przywracana, zwłaszcza w tych stronach. Był czas, że zanikała, ale myśmy ją ożywili - mówi Franciszek Krzysztofiak, mieszkaniec Straconki, który od początku uczestniczy w tradycyjnej Góralskiej Pasterce.

Loading...


Usłyszeliśmy znane wszystkim kolędy i pastorałki, których teksty były ponadto wyświetlane dla wszystkich na telebimie. - Pasterkowe nabożeństwo jest góralską, pasterską tradycją. W tę wyjątkową noc w kościele w bielskiej Starconce pojawią się między innymi górale z Podhala, Żywiecczyzny, Koniakowa czy Istebnej - zdradza Michał Dobija, jeden z organizatorów góralskiej pasterki. - To nie jest koncert kolęd w wykonaniu muzyków, a góralska oprawa mszy.

Loading...


Góralska Pasterka w Straconce co roku przyciąga tłumy wiernych, których nie zabrakło i w tym roku. Do powiększonego kilka lat temu kościoła przybyło ponad 2000 osób. Ci, którzy nie zmieścili się wewnątrz mogli śledzić nabożeństwo na specjalnie przygotowanych telebimach ustawionych obok kościoła.

Tradycją stało się już wspólne śpiewanie z góralami. Po zakończonej mszy kolędowanie trwało do godziny 2:30 i tradycyjnie, na prośbę wiernych zakończyło się znaną wszystkim "Sarną".Świąteczne życzenia dla czytelników portalu bielsko.info

Paweł GolecLoading...


Natalia Janoszek
BM, sid / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.