Zdrowie
- 11 października 2023
- wyświetleń: 468
Nietrzymanie moczu - przyczyny i zapobieganie
Materiał partnera:
Nietrzymanie moczu to jedno z bardziej problematycznych schorzeń. Zwykle jest ono utożsamiane z osobami w podeszłym wieku, aczkolwiek nie jest to regułą. Coraz częściej z problemem tym stykają się ludzie młodzi bez względu na płeć. Wobec tego, jakie są przyczyny nietrzymania moczu, a także jak można sobie z tą dolegliwością radzić?
Czym jest nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu - przyczyny tego schorzenia mogą być mocno zróżnicowane. Jednocześnie dolegliwość ta polega na niekontrolowanych popuszczaniach uryny. Może się to zdarzyć w sytuacji nadmiernego wysiłku - wówczas mówi się o wysiłkowym nietrzymaniu moczu, ale może także zdarzać się regularnie, niezależnie od danej sytuacji. Nie da się ukryć, że problem ten jest dość kłopotliwy - nie tylko znacznie obniża komfort i jakość życia pacjenta, ale także powoduje kłopoty z utrzymaniem higieny osobistej. To z kolei może prowadzić do różnorodnych infekcji i podrażnień skóry okolic intymnych, nie mówiąc już o przykrym zapachu uryny.
Nietrzymanie moczu - przyczyny
Nietrzymanie moczu - przyczyny tej dolegliwości mogą być wyjątkowo zróżnicowane. Faktycznie, wielu rodziców może zauważyć, że np. dziecko ma nocne moczenia. W tym wypadku mogą być to różne dysfunkcje anatomiczne pęcherza moczowego, a także układu nerwowego, który odpowiedzialny jest za kontrolowanie pęcherza. Jednak taka dolegliwość mija najczęściej wraz z wiekiem. W przypadku osób starszych, nietrzymanie moczu - przyczyny mogą być bardziej zaawansowane. Wśród nich można wymienić np.:
- zaburzenia funkcjonowania poszczególnych elementów budujących drogi moczowe;
- zwiotczenie mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla - tyczy się to zarówno kobiet jak i mężczyzn;
- choroby neurologiczne jak np. zespół Parkinsona;
- cukrzyca i otyłość;
- niedawno przebyty poród.
Wśród przyczyn nietrzymania moczu można także wskazać na pojawiające się dysfunkcje w okolicy nerek, a także na predyspozycje genetyczne oraz anatomiczne wady i schorzenia w obrębie dróg moczowych.
Jak objawia się nietrzymanie moczu?
Znając już przyczyny nietrzymania moczu, warto także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można zidentyfikować tę dolegliwość. Otóż, tak naprawdę symptomy towarzyszące temu schorzeniu są najczęściej związane właśnie z jego przyczyną. Możemy tu wskazać na np. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono popuszczaniem uryny w momencie wysiłku organizmu lub zwykłego kichania lub kasłania. Do pozostałych objawów nietrzymania moczu można zaliczyć:
- nagłe i niekontrolowane parcie na pęcherz, które może pojawić się w każdej sytuacji;
- mimowolne popuszczanie urny w większych ilościach;
- nagląca potrzeba oddania moczu.
W tym wypadku warto zaznaczyć, że niezależnie od przyczyny nietrzymania moczu, dolegliwość ta powoduje ogromny dyskomfort psychiczny u pacjenta. Często nawet prowadzi do silnej traumy. Dodatkowo, jednym z objawów, a raczej jednym z następstw nietrzymania moczu są problemy z higieną. Pacjenci doświadczają różnorodnych podrażnień i stanów zapalnych skóry okolic intymnych. W tym wypadku mogą oni zastosować doraźne środki jak np., Sudocrem. Jest to krem łagodzący podrażniania i tworzący na skórze warstwę ochronną. Dzięki niemu można szybko i skutecznie załagodzić świąd i pieczenie.
Jak można doraźnie rozwiązać problem nietrzymania moczu?
Bez względu na to, jakie są przyczyny nietrzymania moczu, z problemem można radzić sobie w sposób doraźny. W tym wypadku zaleca się przede wszystkim stosowanie wyrobów chłonnych. Pieluchy i pieluchomajtki dla dorosłych nie tylko pomagają w absorbowaniu uryny, ale także w pochłanianiu nieprzyjemnego zapachu. Stopień chłonności takich wyrobów powinien być uzależniony od stopnia zaawansowania przypadłości. Warto jednak pamiętać, że wyroby chłonne powinny być regularnie zmieniane, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji intymnej. Pacjenci mogą także ograniczyć ilość spożywanych w ciągu dnia płynów, dzięki czemu odciążą pęcherz moczowy.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Leczenie nietrzymania moczu rozpoczyna się od zdiagnozowania źródła problemu. Najczęściej jest nim znaczne osłabienie mięśni Kegla. W tym wypadku zaleca się fizjoterapię uroginekologiczną polegającą na ćwiczeniach oddechowych oraz regularnym wykonywaniu ćwiczeń mięśni Kegla. Jednocześnie, w zaawansowanych przypadkach, lekarz-specjalista może zadecydować o włączeniu do terapii odpowiednich środków farmakologicznych. Skrajne przypadki nietrzymania moczu u pacjentów mogą zostać zakwalifikowane nawet do leczenia operacyjnego - jest to jednak rzadko stosowane rozwiązanie.
Źródła: https://www.allecco.pl/artykuly/nietrzymanie-moczu-skad-ten-problem-i-jak-sobie-z-nim-radzic.html