Zdrowie
- 24 lipca 2023
- wyświetleń: 714
Jak objawia się wpływ hormonów na naszą cerę?
Materiał partnera:
Cera nastolatków jest często naznaczona zmianami trądzikowymi, związanymi z funkcjonowaniem organizmu w okresie dojrzewania. Jeśli trądzik pojawia się u osoby dorosłej prawdopodobnie związane jest to z procesem chorobowym lub zaburzonym funkcjonowaniem układu hormonalnego.
Hormony - jak to działa?
Hormony są substancjami, wytwarzanymi przez gruczoły dokrewne, natychmiast wchłanianymi do krwiobiegu. Ich działanie opiera się o informacje, przekazywane pomiędzy przysadką mózgową, kierowaną z kolei przez podwzgórze, a narządami. Hormony posiadają więc funkcję przekaźników, a ich stężenie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wśród hormonów, działających w organizmie znajdują się substancje, odpowiedzialne między innymi za stan naszej skóry. U dorosłych nieprawidłowości w funkcjonowaniu tych hormonów mogą być skorygowane za pomocą indywidualnie dopasowanej terapii hormonalnej.
Jakie hormony są odpowiedzialne za zmiany skórne?
Na stan skóry oraz widoczne zmiany mogą wpływać nieprawidłowo funkcjonujące hormony. Cera kobiet w znacznej mierze zależna jest od poziomu żeńskich hormonów estrogenu i progesteronu. Pierwszy z nich odpowiada za elastyczność i gładkość skóry, ale również za produkcję włókien kolagenowo-elastynowych. Drugi może mieć wpływ na poziom wydzielania sebum. Wpływ na cerę kobiet mają ponadto hormony męskie, androgeny, a wśród nich dihydrotestosteron. Są to hormony sterydowe. Warto zauważyć, że na stan skóry wpływa również melatonina, odpowiedzialna głównie za ilość barwnika w skórze oraz hormon wzrostu HGH. Jeśli zastanawiasz się, skąd u osoby dorosłej trądzik hormonalny wykonaj badania w kierunku oznaczenia poziomu hormonów we krwi.
Co może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych w organizmie?
Zauważenie nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej jest możliwe nie tylko z uwagi na zmiany skórne, objawiające się trądzikiem na skórze osoby dorosłej. Trądzik hormonalny to jeden z objawów nieprawidłowości hormonalnych. U kobiet często objawiają się one zaburzeniem miesiączkowania. Jeśli Twoja miesiączka trwa z reguły dłużej niż pięć dni, a cykl jest bardzo nieregularny i długi, trwający powyżej czterdziestu dni, prawdopodobnie Twoje hormony nie działają prawidłowo. W takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej terapii hormonalnej. W wielu przypadkach sprawdza się zastosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Jak leczyć zmiany skórne, spowodowane hormonami?
Zmiany skórne, takie jak trądzik hormonalny należy wyeliminować poprzez właściwie dobrane preparaty medyczne. O ich specyfice decyduje lekarz. Najczęściej stosowane są antybiotyki i preparaty retinoidowe oraz steroidowe. Oprócz skutecznej lekoterapii bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Warto zadbać o dokładne oczyszczenie, tonizowanie oraz nawilżanie preparatami kosmetycznymi o naturalnym składzie. Doskonale zadziała witamina A jako składnik kremów regenerujących i nawilżających. Wysokiej jakości produkty kosmetyczne cechują się niezawodnym działaniem oraz skutecznością, zwłaszcza przy regularnym stosowaniu. Lekoterapia, połączona z odpowiednią i regularną pielęgnacją doskonale wpływa na cerę. Poza tym pamiętaj, by unikać zanieczyszczeń, przewlekłego stresu, stosować zdrową dietę i sporą dawkę aktywności fizycznej, wpływającej na stan skóry niezależnie od wieku.