bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Zdrowie

  • 30 listopada 2022
  • wyświetleń: 1274

Kilka sposobów na utrzymanie zdrowych zębów

Materiał partnera:

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, dlatego należy o nią zadbać w odpowiedni sposób już od najmłodszych lat. Właściwa higiena jamy ustnej pozwoli utrzymać zdrowe zęby i dziąsła, poza tym wspomoże dodatkowo kondycję organizmu, ponieważ choroby zębów mogą stać się przyczyną niebezpiecznych dla zdrowia schorzeń układu pokarmowego oraz krwionośnego. Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że zdrowy uśmiech jest częścią naszego wizerunku - zadbane zęby prezentują się niezwykle atrakcyjnie. To z kolei wpływa na nasze samopoczucie i pewność siebie.

Higiena i suplementacjaUtrzymanie zdrowych zębów to podstawa, dlatego bardzo ważne są również regularne kontrole stanu uzębienia u stomatologa. By utrzymać zdrowe uzębienie, pamiętać należy o regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów. Systematyczne szczotkowanie zębów pozwoli zapobiec próchnicy, która nieleczona może zniszczyć szkliwo zębów. Bardzo ważne jest dokładne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Nie bez znaczenia pozostaje też czas szczotkowania zębów, który powinien wynosić przynajmniej 2-3 minuty. Istotne znaczenie odgrywa też wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, która powinna zostać dobrana indywidualnie do potrzeb użytkownika.

W celu utrzymania zębów w odpowiednim stanie bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości witamin i minerałów, które będą budować mocne zęby i wzmacniać je, jeśli będą słabe. Podstawą powinna być zdrowa dieta, a w razie konieczności dobrana mądrze suplementacja. Wiele leków i suplementów wspomagających kondycję zdrowotną zębów znaleźć można w aptekach. Szeroki wybór artykułów w tej kategorii oferuje Apteka Rosa. Kluczowe znaczenie dla zdrowych dziąseł odgrywa między innymi witamina D i witamina C, a także pierwiastki, do których zalicza się wapń oraz fosfor. Niedobór tych składników może prowadzić do znacznego pogorszenia kondycji zębów, stając się przyczyną rozwoju stanów zapalnych i chorób zębów. Może zwiększać ryzyko próchnicy, przez którą zęby stają się kruche oraz łamliwe, poza tym może prowadzić do poważnych chorób dziąseł oraz owrzodzeń jamy ustnej.

Pasty i akcesoria wspomagające utrzymanie zębów w dobrej kondycjiIstotną rolę przy odpowiedniej higienie zębów odgrywa wybór właściwej pasty do zębów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów produktów w tej kategorii. W zależności od składu pasty do zębów dzieli się na te o działaniu przeciwbakteryjnym, wybielającym szkliwo zębów, łagodzącym nadwrażliwość zębów oraz przeciwpróchniczym, a także zmniejszającym stan zapalny w obrębie przyzębia. Najlepiej, by pasta do zębów została dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby. Zależnie od potrzeb sprawdzić się może np. pasta wybielająca, łagodząca stany zapalne, odświeżająca lub chroniąca szkliwo. W składzie pasty do zębów nie powinno też zabraknąć odpowiedniej dawki fluoru - dobrze natomiast unikać past, które zawierają w składzie konserwanty i barwniki.

Bardzo ważne jest też codzienne stosowanie nici dentystycznej, które ma na celu usunięcie płytki nazębnej z przestrzeni między zębami. Należy pamiętać również o ograniczaniu spożywania produktów bogatych w cukier, w tym słodyczy i słodkich napojów. Odpowiednia dieta sprawi, że zęby staną się mocne, poza tym zwiększy się ich odporność na infekcje, które mogą przyczynić się do wystąpienia groźnych chorób zębów i dziąseł. Odpowiednia dbałość o zęby wiąże się też z regularnym płukaniem jamy ustnej dedykowanymi płynami.