
Zdrowie
- 21 października 2022
- wyświetleń: 1090
L4 na umowie zlecenie - sprawdź jakie masz prawa
Materiał partnera:
Umowa zlecenie jest jedną z umów cywilnoprawnych powszechnie stosowanych na polskim rynku pracy. Na jej postawie wiele osób podejmuje się wykonywania obowiązków zawodowych, stąd też jest ona czasem mylona z umową o pracę. Warto wiedzieć, że istnieje wiele różnic pomiędzy tymi dwoma formami prawnymi, głównie na płaszczyźnie ochrony pracownika. W przypadku umowy cywilnoprawnej nie obowiązują przepisy prawa pracy. Jak jest z innymi przywilejami i ochroną? Najczęstszym pytaniem, które zadają osoby podejmujące się zleceń dotyczy zwolnienia lekarskiego L4 na umowie zleceniu. Rozwiejemy te wątpliwości.

Kiedy na umowie zleceniu przysługuje L4?
Podejmując się obowiązków zawodowych w oparciu o umowę zlecenie L4 przysługuje jeśli zleceniobiorca wyraził wolę na dobrowolne, comiesięczne odprowadzenie składki na ubezpieczenie chorobowe. Przypomnijmy, że w tym rodzaju umów obowiązkowe składki ZUS są zredukowane do dwóch obowiązkowych - rentowo-emerytalnej i zdrowotnej. Składka chorobowa wymaga indywidualnego wyrażenia zgody. Żeby L4 zostało uznane i wypłacone wspomniana składka musi obejmować okres co najmniej 90 dni, a więc dopiero po trzech miesiącach od opłacenia pierwszej nabywa się prawa do ochrony finansowej ZUS na wypadek choroby. Zasada ta dotyczy zarówno zwolnienia otrzymanego stacjonarnie, jak i L4 online.
Umowa zlecenie i L4 - warunki
Jak już nadmieniliśmy podstawą do wypłaty L4 na umowie zleceniu jest dobrowolne opłacenie składki chorobowej i uzyskanie odpowiedniej karencji. Zleceniobiorcy, którzy nie zdecydowali się na uszczuplenie swojego wynagrodzenia o takowe ubezpieczenie niestety czas choroby będą zaliczali do całkowicie bezpłatnego okresu. W momencie złożenia przez zleceniobiorcę wniosku o dobrowolne oskładkowanie wynagrodzenia na czas choroby, zleceniodawca informuje o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zaczyna odprowadzać comiesięczne kwoty z tego tytułu. Ubezpieczenie zaczyna obowiązywać od dnia wskazanego we wniosku, natomiast wygasa w trzech sytuacjach, mianowicie :
- jeśli nie została zachowana ciągłość odprowadzania składek - opłacenie ich po terminie zaczyna liczyć 90 dniowy okres karencji na nowo
- w dniu oznaczonym we wniosku
- z chwilą rozwiązania umowy-zlecenia.
- Jeśli składka została opłacona po terminie można zapobiec przerwaniu ciągłości wysyłając do ZUS'u prośbę o utrzymanie tejże w ciągłości. Naturalnie prośbę należy uzasadnić, a opóźnienie wyjaśnić. To, czy okres karencji uruchomi się na nowo, czy też ubezpieczenie będzie ciągłe zależy wyłącznie od decyzji organu ubezpieczyciela. Istotną informacją dla zleceniobiorców, którzy zmieniają pracę jest fakt, że do okresu 90 dniowej karencji zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia o ile przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni, lub też była ona spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym i odbywaniem czynnej służby wojskowej.
- W kilku przypadkach ubezpieczenie chorobowe zaczyna działać - z opcją wypłaty - już od pierwszego dnia. Dzieje się tak w przypadku:
- absolwentów szkół, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły;
- posłów i senatorów na zasadach takich jak u absolwentów szkół
- osób które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy i niezdolność do wykonania zlecenia wiąże się z tymi okolicznościami w sposób bezpośredni
- osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem i które miały wcześniejszy, minimum 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego
L4 na umowie zleceniu - ile do wypłaty?
Wysokość zasiłku chorobowego z tytułu L4 jest proporcjonalna do miesięcznych przychodów. Innymi słowy im większy był przychód z poprzedniego miesiąca, tym większy będzie zasiłek chorobowy. Wypłaty dokonuje się na podstawie druku L4 wystawionego przez lekarza. W zasadzie na tym etapie zleceniobiorca nie musi nic więcej robić i może oddać się walce z chorobą. ZUS otrzymuje L4 w formie elektronicznej. Jeśli zakład pracy liczy ponad 20 pracowników, wypłata zasiłku jest doliczana do pensji i wypłacana przez pracodawcę. W przypadku mniejszych zakładów pracy wypłatą zajmuje się bezpośrednio ZUS.
Zasady obliczania wymiaru świadczenia są opisane w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego. W świetle zawartych tam wytycznych chory zleceniobiorca otrzyma określony procent podstawy wymiaru za czas niedyspozycyjności. W praktyce obliczenia wyglądają następująco :
- 100% podstawy wymiaru, L4 wynika z choroby w ciąży, choroby zawodowej, wypadku przy pracy bądź w drodze do/z pracy
- 80 % podstawy wymiaru w przypadku zachorowania na "powszechne" choroby tj. przeziębienie, grypa, ból, kręgosłupa i inn.
- 70 % podstawy wymiaru jeśli zleceniobiorca w wyniku choroby przebywa na leczeniu szpitalnym
Świadczenie jest wypłacane maksymalnie przez 182 dni. Wyjątkiem są osoby, które zachorowały na gruźlicę i w przypadku choroby ciężarnych - w takich przypadkach świadczenie jest wypłacane przez 270 dni. Reasumując, opłacanie dobrowolnej składki chorobowej jest niczym parasol ochronny dla zleceniodawcy, który w trakcie choroby nie pozostaje w finansowej pustce.
Przeczytaj więcej o zwolnieniach L4 z pracy na e-lekarz24h.pl