bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Zdrowie

  • 8 stycznia 2022
  • wyświetleń: 327

Kto może skorzystać z laserowej korekcji wzroku?

Materiał partnera:

Laserowa korekcja wzroku to kuszący zabieg dla wszystkich tych, którzy muszą nosić okulary bądź soczewki. Kiedy możesz się mu poddać i jakie są przeciwskazania? To musisz wiedzieć, zanim udasz się na pierwszą konsultację do swojego okulisty!

Kto może skorzystać z laserowej korekcji wzroku?


Czym w ogóle jest laserowa korekcja wzroku?Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem, którego przygotowanie i wykonanie zajmuje zaledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wykonuje się go prywatnie, po konsultacji z lekarzem, który musi wyrazić na to zgodę. Polega on na wykorzystaniu lasera, który modeluje rogówkę oka i sprawia, że światło wpadające do niego robi to pod odpowiednim kątem. W ten sposób można usunąć np. astygmatyzm oraz daleko- i krótkowzroczność. Oznacza to, że po nim prawdopodobnie nie będziesz musiał korzystać z okularów ani soczewek, co podwyższy jakość Twojego życia!

W jakim wieku można skorzystać z zabiegu?Nie da się ukryć, że do wykonania laserowej korekcji wzroku trzeba po prostu być w odpowiednim wieku. Zazwyczaj podaje się, że mogą skorzystać z zabiegu osoby mające od 21 do 55 lat. Dlaczego? Gdy człowiek dorasta, jego wada może być niestabilna i wciąż się pogłębiać. Dlatego zabieg należy wykonać dopiero wtedy, gdy Twój wzrok przestanie się pogarszać. Osoby powyżej 55 lat mogą zaś mieć problemy wynikające właśnie z wieku, a nie wrodzonej wady. Niestety, na to sam zabieg nie jest remedium.

Jaką wadę wzroku leczy laserowa korekcja wzroku?Niezwykle istotne jest to, że laserowa korekcja wzroku nie wyleczy każdej możliwej wady. Jeśli ta będzie zbyt duża, zabieg nie będzie możliwy. Podaje się, że za pomocą takiego zabiegu można wyleczyć:

  • krótkowzroczność do -8D;
  • nadwzroczność to +6D;
  • astygmatyzm do 5D.


Nawet, jednak gdy Twoja wada przekracza te wartości, warto skonsultować się z lekarzem. Być może zaleci on inne sposoby leczenia, dzięki którym będziesz mógł poprawić swój poziom życia.

Tymczasowe przeciwskazania do laserowej korekcji wzrokuWiek i sama wada to nie wszystko. Może okazać się, że Twoja choroba lub po prostu aktualny stan nie pozwalają na wykonanie zabiegu. Przede wszystkim nie jest on wskazany dla kobiet w ciąży. To jednak nie jest wszystko! Jeśli masz obniżoną odporność, także nie powinieneś brać udziału w zabiegu, ponieważ może to doprowadzić do powstania stanów zapalnych oczu. Z przyczyn oczywistych nie zaleca się również zabiegu w trakcie trwania jakichkolwiek infekcji, a także przy niestabilnej (wciąż pogłębiającej się) wadzie wzroku.

Inne choroby również mogą Cię wykluczać!Istnieją oczywiście schorzenia, które na stałe wykluczają pacjenta z udziału w tym zabiegu. Wśród nich jest np. zaćma czy jaskra. Ponadto z zabiegu nie skorzystają osoby cierpiące na cukrzycę, choroby serca czy choroby neurologiczne. O pełnej liście schorzeń dowiesz się u okulisty, gdy ten będzie podejmował decyzje dotyczącą tego, czy kwalifikujesz się do zabiegu.

Mimo wszystko większość osób, które są po prostu zdrowe i mają przeciętną wadę wzroku może pozwolić sobie na laserową korekcję wzroku. Dlatego, jeśli czujesz, że to może naprawdę Ci pomóc, warto wybrać się na spotkanie ze specjalistą.