bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Zdrowie

  • 31 grudnia 2020
  • wyświetleń: 957

Strażacy z Bielska-Białej wzięli udział w akcji oddawania osocza

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

W okresie świąt Bożego Narodzenia strażacy z województwa śląskiego, którzy chorowali na Covid-19, odpowiadając na apel Komendanta Głównego PSP, wzięli udział w akcji „Śląscy Strażacy oddają osocze”, wspomagając tym leczenie innych osób, chorujących w wyniku zakażenia koronawirusem.

Strażacy z Bielska-Białej wzięli udział w akcji oddawania osocza
Strażacy z Bielska-Białej wzięli udział w akcji oddawania osocza · fot. KM PSP Bielsko-Biała


W akcji, która trwa od 15 grudnia 2020 roku, osocze oddało (po przejściu wstępnych badań i zakwalifikowaniu się jako dawca) 62 strażaków pełniących służbę w komendach powiatowych i miejskich PSP województwa. Akcje prowadzono w stacjach krwiodawstwa: w Bielsku-Białej, Częstochowie, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku i Raciborzu.

Terapia przeciwciałami, które znajdują się w surowicy krwi osób po przebytej chorobie Covid-19, jest jedną z metod leczenia ciężkich przypadków zakażenia. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, a podanie osocza przyspiesza procesy obronne organizmu, dzięki czemu wspomaga leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Osocza nie da się wyprodukować, można je pozyskać jedynie od tych, którzy już przeszli chorobę i wytworzyli przeciwciała. Dlatego tak ważne jest, aby oddawali je ci, którzy już pokonali zakażenie.

mp / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.