bielsko.tv - bielska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja bielsko.tv

  • 2 listopada 2021
  • wyświetleń: 781

Zakładanie działalności gospodarczej - czy warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

Materiał partnera:

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu decyzji i działań. Czy warto sięgnąć po pomoc biura rachunkowego?

Whitpress


Wybór formy działalności gospodarczej a biuro rachunkoweZasadniczą decyzją, którą każda osoba zakładająca działalność gospodarczą musi podjąć, jest określenie formy prawnej działalności. Jest to jednocześnie pierwszy krok, w dokonaniu którego może pomóc biuro rachunkowe. Dlaczego? Na gruncie polskiego porządku prawnego istnieje bowiem kilka form działalności gospodarczej. Wybór pociąga za sobą wiele konsekwencji - od kosztów założenia, sposobu i czasu oczekiwania na rejestrację, wysokości opodatkowania, rodzaju prowadzonej księgowości, na odpowiedzialności za zobowiązania kończąc. O wszystkich wymogach, wadach i zaletach poszczególnych form prowadzenia działalności może poinformować dysponująca wiedzą i doświadczeniem księgowa. Warto bowiem pamiętać, że współcześnie działające biura rachunkowe dość powszechnie świadczą usługi doradcze w zakresie założenia firmy. Można znaleźć je m.in. w ofercie biura rachunkowego Bielsko Biała 5 plus Consulting.


Forma opodatkowania i rodzaj prowadzonej księgowościKolejnym krokiem jest wybór formy opodatkowania. Jest on ściśle uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości przychodów, która firma będzie osiągać, chęci korzystania z ulg podatkowych. Podatnik wybierać może pomiędzy:
  • zasadami ogólnymi,
  • podatkiem liniowym,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartą podatkową.


Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie w każdej sytuacji może on dokonać swobodnego wyboru. Biuro rachunkowe, z którego pomocy także i na tym etapie warto skorzystać, poinformuje bowiem, które formy opodatkowania mogą nie byc dopuszczalne dla osób prowadzących określony rodzaj działalności gospodarczej. Księgowa wyjaśni również pojęcia, których znajomość jest niezbędna w świadomym prowadzeniu działalności.

Następnie należy określić rodzaj wykonywanych usług i sklasyfikować je według kodu Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej. Warto pamiętać, że wystawianie faktur z tytułu działalności uprzednio nie zadeklarowanej nie będzie możliwe. Biura rachunkowe szczególnie uczulają więc na przemyślane określanie kodów PKD.

Prowadzenie księgowości - wybór biura rachunkowego lub zatrudnienie księgowej
Zakładając działalność gospodarczą należy zdecydować także komu powierzone zostanie prowadzenie księgowości. Możliwości jest kilka. Wiele osób decyduje się na samodzielne podejmowanie działań, uznając to za dużą oszczędność. Na początku prowadzenia firmy dla wielu jest to zaś kluczowe. Inni wybierają zaś zatrudnienie pracownika - księgowej, do której obowiązków należy prowadzenie księgowości, często także obsługa kadrowa pracowników firmy.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest outsourcing księgowości do biura rachunkowego. Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Rozważając wady i zalety należy pamiętać, że biura rachunkowe to przede wszystkim zespół profesjonalistów, którzy pozostają do dyspozycji klientów. Ich wiedza i doświadczenie jest swego rodzaju gwarancją bezpieczeństwa - to znajomość przepisów, nowelizacji, czy aktualnych interpretacji. Powierzenie księgowości do biura rachunkowego to także oszczędność - koszty zatrudnienia i utrzymania pracownika, czyli księgowej mogą bowiem przewyższać koszty ponoszone w związku z obsługą firmy zewnętrznej.

Warto także pamiętać, że wiele biur rachunkowych, w tym m.in. 5 plus Consulting (5-plus.com.pl) oferuje kompleksową opiekę nad firmą, świadcząc nie tylko usługi księgowe, ale też kadrowo-płacowe, czy doradcze.

Facebook