bielsko.tv - bielska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja bielsko.tv

  • 31 maja 2021
  • wyświetleń: 699

Praca w Bielsku-Białej - jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

Materiał partnera:

Bielsko-Biała jest stolicą subregionu południowego województwa śląskiego oraz powiatu bielskiego. Sama ma status miasta na prawach powiatu i pełni szereg funkcji administracyjnych.

Praca w Bielsku-Białej - jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?


To liczące ponad 170 tys. mieszkańców miasto stanowi także ośrodek gospodarczy, kulturalny, edukacyjny i akademicki. Znana jako „miasto 100 przemysłów” i „śląski Manchester” Bielsko-Biała przyciąga inwestorów z kraju i zagranicy. Mogą oni działać w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ze wsparcia KSSE korzysta kilkanaście przedsiębiorstw głównie w branżach motoryzacyjnej, budowlanej, metalowej, generujących łącznie ponad 4 tys. miejsc pracy. W mieście działa ponad 26 tys. firm, które tworzą różnorodny i atrakcyjny rynek zatrudnienia. Jakich kandydatów poszukują? Co warto wiedzieć, chcąc znaleźć najlepsze oferty w Bielsku-Białej?

Zawody deficytowe w Bielsku-BiałejNajwięcej miejsc zatrudnienia w Bielsku-Białej generują sektor przemysłowy i budownictwo. Te obszary cechują się jednocześnie dużym zapotrzebowaniem na rynku pracy, a pracodawcy miewają problemy rekrutacyjne wynikające z braku spełniających wymagania i przede wszystkim chętnych do pracy kandydatów.

Jak wynika z przygotowywanej rokrocznie przez ekspertów rynku pracy prognozy Barometr zawodów, w Bielsku-Białej wskazano 31 grup zawodów deficytowych. Spora część to właśnie pracownicy zakładów przemysłowych: krawcy i pracownicy produkcji odzieży, magazynierzy, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy przetwórstwa spożywczego, spawacze, ślusarze oraz kamieniarze. W branży budowlanej brakuje poszukujących pracy jako dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie oraz robotnicy budowlani.

Praca w Bielsku-Białej od zaraz czeka jednak także w innych branżach. W sektorze usług medycznych i opiekuńczych poszukiwani są zwłaszcza lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej. Ogłoszenia znaleźć też można w firmach transportowych i logistycznych (grupy zawodów deficytowych to: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, listonosze i kurierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy), a także w gastronomii (poszukiwani są: kelnerzy i barmani oraz pomoce kuchenne). Trudności z zatrudnieniem nie powinni mieć również nauczyciele praktycznej nauki zawodu, a także szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy służb mundurowych, sprzątaczki i pokojowe oraz sprzedawcy i kasjerzy.

Co ważne, we wspomnianym wyżej Barometrze nie odnotowano żadnych grup zawodów nadwyżkowych. To dobra informacja zwłaszcza dla ekonomistów, którzy w wielu powiatach kraju znaleźli się właśnie w nadwyżce.

Warto też wspomnieć o stopie bezrobocia, która wiele mówi o sytuacji na rynku pracy w Polsce i jej poszczególnych regionach. Województwo śląskie to obszar z niskim wskaźnikiem bezrobocia rejestrowanego. Mniejszą wartość odnotowuje się jedynie dla województwa wielkopolskiego.

Stopa bezrobocia wg GUS (dane na koniec marca 2021 r.):

  • Polska - 6,4%,
  • województwo śląskie - 5,1%,
  • powiat bielski - 4,6%,
  • Bielsko-Biała - 2,8%.


Oferty pracy w Bielsku-Białej - jak znaleźć najlepsze?Osoba poszukująca pracy, która wykonuje deficytowy zawód, ma pożądane na rynku uprawnienia czy umiejętności, znajduje się w bardzo korzystnym położeniu. W takich przypadkach często to kandydat może wybierać spośród wielu dostępnych ofert. Czym się kierować przy tym wyborze?

Dobre podstawy da nam zebranie jak największej ilości informacji na temat firmy. Warto korzystać z dużych, sprawdzonych witryn z ofertami zatrudnienia. Na portalu pracy Praca.pl znajdziemy codziennie aktualizowane ogłoszenia z Bielska-Białej i okolic, które można w łatwy sposób selekcjonować. Co więcej, na stronie w sekcji „Pracodawcy” dostępne są informacje na temat publikujących oferty pracy przedsiębiorstw. Z zakładki dowiemy się, jak wygląda praca w firmie, jak duży jest zespół, jakie wartości mu przyświecają itd.

Warto porównywać wiele elementów oferty. Zarobki, benefity, czas pracy, stosunek do ewentualnych nadgodzin, możliwości rozwoju w strukturach firmy, to jedne z najważniejszych kwestii.

Facebook