bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 listopada 2015
  • wyświetleń: 3801

Referendum ws. sprzedaży Thermy?

Mimo protestów grupy radnych PiS-u, prezesów największych spółdzielni mieszkaniowych oraz załogi Thermy, miasto podejmie rozmowy z potencjalnymi nabywcami spółki dostarczającej ciepło w Bielsku-Białej. O przyszłości Thermy może zdecydować referendum miejskie.

therma
P.K. Therma · fot. bielsko.info


Przypominamy, że spółka skarbu państwa - PGNiG Termika - wyraziła chęć zakupu należących do gminy Bielsko-Biała udziałów w Przedsiębiorstwie Komunalnym Therma. Okazuje się, że firm zainteresowanych zakupem dobrze prosperującej spółki miejskiej jest więcej. We wrześniu Rada Miejska, głosami radnych koalicji KWW Jacka Krywulta i Platformy Obywatelskiej, zrobiła pierwszy krok w kierunku transakcji, na której miasto może zarobić nawet 100 milionów złotych.

Już na następnej sesji rajcy Prawa i Sprawiedliwości próbowali "okręcić" uchwałę intencyjną. - Therma jest strategiczną firmą dla Bielska-Białej i nie powinniśmy prowadzić działań, które zmierzałyby do zbycia udziałów w Thermie. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni, dlatego wnosimy o to, aby uchylić uchwałę i pozostawić dotychczasowy układ własnościowy - mówił Przemysław Drabek, który w imieniu klubu PiS przedstawił projekt uchwały uchylającej poprzednią decyzję Rady Miejskiej ws. Thermy.

rada miejska
Pracownicy P.K. "Therma" w sali sesyjnej bielskiego ratusza · fot. UM Bielsko-Biała


Na sesji głos zabrała przedstawicielka załogi P.K. Therma. Małgorzata Sadlik argumentowała, że załoga nie godzi się na sprzedaż spółki nie tylko ze względu na obawy o miejsca pracy, ale również o podwyżkę cen ciepła w Bielsku-Białej. - Wzrost cen ciepła jest bardzo realny. Jeśli nowy właściciel zaciągnie kredyt, to raty tego kredytu włoży w cenę ciepła - argumentowała przedstawicielka załogi firmy. Małgorzata Sadlik wspomniała również o piśmie, które wystosowały zarządy sześciu największych spółdzielni mieszkaniowych w Bielsku-Białej do prezydenta Jacka Krywulta. Spółdzielcy podzielają zdanie pracowników Thermy i obawiają się "drastycznych" podwyżek cen opłat za ciepło.

Podobnie jak przed miesiącem prezydent uspokajał, że na razie nikt nie sprzedaje Thermy. - Uważam, że w interesie mieszkańców jest to, żebyśmy podjęli rozmowy. Jest kilku kontrahentów i zobaczymy jakie warunki nam przedstawią. Jeśli oferty będą dobre, to uważam, że spółkę należy sprzedać. Jeśli nie będą zabezpieczały interesu miasta i załogi to na pewno nie przystąpimy do sprzedaży Thermy - mówił Jacek Krywult. Prezydent miasta dodał, że być może w tej sprawie trzeba będzie zorganizować referendum.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.