bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 października 2015
  • 2 listopada 2015
  • wyświetleń: 12951

Andrzej Duda w Bielsku-Białej

31 października Prezydent Andrzej Duda wziął udział w nabożeństwie luterańskim, które odbyło się w kościele Jana Chrzciciela w Starym Bielsku.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda w Bielsku-Białej - 31.10.2015 · fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska


31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter (1483-1546), zgodnie z ówczesnym zwyczajem przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Dotyczyły one nadużyć w Kościele zachodnim, szczególnie tych, które związane były ze sprzedażą odpustów. Choć ogłoszenie tez nie od razu zmieniło kościelną rzeczywistość, ale rozpoczęło proces, który ukształtował religijną mapę europejskiego chrześcijaństwa. 31 października 1517 roku jest symboliczną datą, punktem orientacyjnym w dziejach Europy i historii Kościoła.

W kolejną pamiątkę tego wydarzenia luteranie zapraszają na różne spotkania ze Słowem Bożym podczas nabożeństw, wykładów czy koncertów w kościołach i poprzez media. W sobotę o godzinie 17.00 w kościele Jana Chrzciciela w Starym Bielsku odbyło się uroczyste nabożeństwo, w którym udział wziął Prezydent Andrzej Duda.

- Dziękuję za możliwość tego modlitewnego spotkania. Bardzo dziękuję za takie przygarnięcie mnie do waszej wspólnoty, bo wszyscy razem jesteśmy chrześcijanami i Polakami i to jest dla mnie najważniejsze - mówił Andrzej Duda.

Prezydent przekazał miejscowej wspólnocie ewangelickiej drewniany krzyż. Andrzej Duda nie wrócił także do Pałacu Prezydenckiego z pustymi rękami. Prezydent otrzymał kamienną rzeźbę głowy orła. Wcześniej Prezydent z małżonką przyjęli w rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Przed wizytą w Bielsku-Białej prezydent odwiedził też kościół luterański w Szczyrku-Salmopolu. Parafianom ofiarował kielich komunijny.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.