bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 1 października 2011
  • wyświetleń: 2267

Złożenie prochów rotmistrza

We wrześniu zgodnie z ceremoniałem wojskowym, w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość związana ze złożeniem w rodzinnej kwaterze prochów śp. Rtm. Witolda Deimela na cmentarzu parafialnym przy ul. Grunwaldzkiej.

W uroczystościach, poza rodziną wzięli także udział towarzysze broni rotmistrza, przedstawiciele organizacji kombatanckich, członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz władze samorządowe i kompania honorowa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Uroczyste złożenie prochów rotmistrza · fot. UM Bielsko-Biała


Witold Aleksander Deimel, urodził się 19 listopada 1916 roku. W latach 30 prowadził III Drużynę Harcerską im. Kazimierza Puławskiego w Bielsku. Maturę zdał w 1933 r. w Państwowym Gimnazjum Polskim w Bielsku. W roku 1938 ukończył wydział dyplomatyczny w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie. Po wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie skończył Szkołę Podoficerską w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Coetquidan. Po klęsce Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił służbę w 10 Pułku Dragonów, z którym przeszedł całą kampanię 1944/1945. Po wojnie rotmistrz Deimel zamieszkał w Londynie. W Oxfordzie, na polskim Wydziale Prawa kontynuował studia, a w 1946 został magistrem prawa. Po demobilizacji został w Anglii i pracował jako dziennikarz radiowy BBC. W latach 1968-1987 był sekretarzem generalnym Światowego Związku Kół 1-szej Dywizji Pancernej, a następnie został jego prezesem. Zmarł w Londynie 3 stycznia 2009 r.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.