bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 października 2015
  • 8 października 2015
  • wyświetleń: 5129

System pomoże ominąć korki

Pierwszy Polski system czujników multimodalnych i specjalistycznego oprogramowania został zainstalowany w Bielsku-Białej w ramach projektu badawczego HiTech. System dostarcza wiedzę o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, m.in. w celu modelowania oraz optymalizacji sterowania ruchem w sieci drogowej.

korek wyzwolenia
System firmy APM Pro pomoże uniknąć stania w korkach · fot. ab / bielsko.info


Firma APM Pro z Bielska-Białej zwróciła się do Miejskiego Zarządu Dróg z prośbą o możliwość przetestowania multimodalnych czujników ruchu. Odpowiedź MZD była pozytywna. - Pomiar ruchu zbierany jest od kierowców za pośrednictwem technologii bluetooth poprzez specjalne czujniki zainstalowane na skrzyżowaniach, gdzie ruch jest największy - mówi Marcin Burdziński inżynier ruchu w Miejskim Zarządzie Dróg.

Specjalistyczne czujniki multimodalne dokonują w szczególności pomiaru średniego czasu przejazdu na odcinkach, a także dostarczają danych umożliwiających wykrywanie zatorów i utrudnień. Czujniki multimodalne mogą współpracować z różnymi rodzajami detektorów takimi jak czujniki meteorologiczne, jakości powietrza czy hałasu.

- Ten system ma przyszłość. W zimie może pokazywać nam oblodzenie i stopień śliskości dróg. Co prawda ten element systemu jest jeszcze niepodpięty, ale być może będziemy go testować - dodaje Marcin Burdziński. Poziom oblodzenia dróg byłby również prezentowany na specjalne mapce.

Ruch drogowy w Bielsku-Białej (aktualizacja co 3 minuty):

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.