bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 października 2015
  • wyświetleń: 4483

Uroczysta gala w Teatrze - zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

30 września odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 125-lecia Teatru Polskiego. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, ludzie świata teatru oraz licznie zaproszeni goście. Gościem specjalnym była Marszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.

125 lat Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - 30.09.2015 · fot. UM Bielsko-Biała


Wydarzenie to było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych, które otrzymali zasłużeni aktorzy oraz pracownicy teatru. Jubileusz uświetniła premiera spektaklu w reżyserii Wojciecha Kościelniaka "Sześć wcieleń Jana Piszczyka". 30 września 1890 roku został uroczyście otwarty budynek teatru. Obiekt został wzniesiony ze składek mieszkańców obydwu, funkcjonujących wtedy oddzielnie miast - Bielska i Białej.

Aż do końca II wojny światowej był teatrem miejskim, prowadzącym działalność sceniczną w języku niemieckim. W okresie międzywojennym, za sprawą Towarzystwa Teatru Polskiego na bielskiej scenie zaczęły pojawiać się także polskie przedstawienia. W 1945 roku z inicjatywy Stanisława Kwaskowskiego powstał w naszym mieście Teatr Polski, czyli pierwsza stała, zawodowa polska scena. W tym roku świętujemy w związku z tym także 70-lecie tego ważnego wydarzenia.

125 lat Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - 30.09.2015
125 lat Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - 30.09.2015 · fot. UM Bielsko-Biała


Warto nadmienić, że bielski teatr od początku swojej działalności uznawany był przez krytykę za jedną z bardziej znaczących placówek teatralnych, funkcjonujących poza wielkimi ośrodkami miejskimi. Na przestrzeni lat na miejscowej scenie wystawionych zostało sporo spektakli, które odbiły się szerokim echem w teatralnym świecie - począwszy od zaprezentowanego bezpośrednio po otwarciu teatru w 1890 roku "Snu nocy letniej", poprzez "Pana Jowialskiego", który pojawił się na afiszu zaraz po wojnie, a kończąc na współczesnych widowiskach.

Warto podkreślić, że właściwie każdy dyrektor, który kierował Teatrem Polskim i kreował jego repertuar zostawił na tej scenie swój ważny i trwały ślad. Dotyczy to również aktorów i wszystkich twórców teatralnych, którzy przez lata współtworzyli nasz teatr bądź z nim współpracowali.

125 lat Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - 30.09.2015
125 lat Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - 30.09.2015 · fot. UM Bielsko-Biała


Nie sposób byłoby wymienić wszystkich przedstawień, które poruszały bielską publiczność i zapisały się w pamięci widzów. Ale kilka przykładów należy przytoczyć: "Wesele" za dyrekcji Andrzeja Uramowicza, "Dziady" za dyrekcji Mieczysława Górkiewicza, "Persowie" za dyrekcji Józefa Pary, "Scenariusz dla trzech aktorek" za dyrekcji Marka Gaja, "Mistrz i Małgorzata" za dyrekcji Henryka Talara, "Tamara" za dyrekcji Tomasza Dutkiewicza czy wreszcie pierwsza sztuka o Bielsku-Białej "Testament Teodora Sixta" za dyrekcji Roberta Talarczyka. Również pod dyrekcją obecnego dyrektora - Witolda Mazurkiewicza bielska scena utrzymuje wysoki poziom.

Bielski teatr pozostaje jedną z najciekawszych polskich scen. Świadczą o tym nie tylko liczne nagrody i wyróżnienia zdobywane podczas krajowych i międzynarodowych festiwali, ale przede wszystkim zainteresowanie publiczności. Każdego roku nasz teatr odwiedzany jest przez ponad 50 tysięcy osób.

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj