bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 sierpnia 2015
  • 2 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 3070

Chcesz zwrotu za opłatę? Idź do sądu

W Bielsku-Białej opłaty za postój pobierano niezgodnie z prawem. Urząd Miejski nie jest skory do zwrotu pieniędzy. Aby je odzyskać, trzeba wystąpić na drogę sądową.

bilet parkingowy
Na podstawie paragonów sąd może przyznać zwrot opłat za postój · fot. bielsko.info


Do Urzędu Miejskiego wpłynęło uzasadnienie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. To od tego dokumentu Urząd Miejski uzależniał zrobienie dalszych kroków, związanych z procedurą wypłat ewentualnych roszczeń kierowców.

- Mamy opinie prawną do tego uzasadnienia. Jeśli ktoś będzie chciał się ubiegać o zwrot pieniędzy to może o nie wystąpić tylko na drodze sądowej - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Dotychczas urzędnicy nie odnotowali większych roszczeń. - Jeśli już były to tylko jakieś pojedyncze pytania w tej sprawie - dodaje rzecznik prasowy.

Przypominamy, że całe "zamieszanie" wokół opłat parkingowych zaczęło się od wizyty katowickiego mecenasa w stolicy Podbeskidzia, który przyjechał do Bielska-Białej na rozprawę i zapłacił 6 złotych za parking. Prawnik postanowił przyjrzeć się bliżej przepisom regulującym opłaty w naszym mieście i znalazł poważne uchybienie - strefy parkowania powołano zarządzeniem prezydenta, a nie jak wynika z ustawy o drogach publicznych, uchwałą Rady Miejskiej.

Adwokat napisał do prezydenta Jacka Krywulta prośbę o zwrot pieniędzy, jednak urzędnicy z bielskiego magistratu inaczej zinterpretowali przepisy i sześciu złotych nie oddali. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który w całości stwierdził nieważność zaskarżonego w tejże sprawie zarządzenia i zasądził od miasta Bielska-Białej na rzecz skarżącego kwotę 300 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Ratusz szedł jednak w zaparte. Urzędnicy wnieśli skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Posiedzenie odbyło się 11 czerwca. NSA oddalił skargę miasta i podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Pokłosiem całej sprawy było utworzenie uchwałą Rady Miejskiej Strefy Płatnego Parkowania w Bielsku-Białej, która działa od 15 czerwca.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.