bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 lipca 2015
  • wyświetleń: 4697

Coraz więcej pań w szeregach policji

W tym roku mija 90 lat, od kiedy kobiety pełnią służbę w polskiej policji. W bielskim garnizonie służą 73 policjantki.

policjantki
Coraz więcej pań chce służyć w policji · fot. KMP Bielsko-Biała


W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "90 lat kobiet w Policji". Wzięły w niej udział również policjantki ze Śląska. Konferencja zorganizowana została w ramach Centralnych Obchodów Święta Policji, a honorowy patronat nad nią objęła Prezes Rady Ministrów RP Ewa Kopacz.

Uroczystości te nie mogły odbyć się bez obecności policjantek, którym konferencja była poświęcona. Licznie do Sali Kolumnowej Sejmu RP przybyły policjantki, które na co dzień pełnią służbę w różnych miastach Polski. Garnizon śląski reprezentowany był przez policjantki z Katowic Gliwic, Mysłowic, Rudy Śląskiej i z Zawiercia.

Coraz więcej kobiet zakłada policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa. Według stanu na dzień 1 czerwca 2015 r., 14932 policjantki pełnią służbę w naszej formacji . Najwięcej kobiet pełni służbę w garnizonie śląskim (3735 policjantek), garnizonie stołecznym (3200 policjantek) i garnizonie dolnośląskim (3177 policjantek). W bielskim garnizonie służbę pełnią 73 policjantki oraz 613 policjantów.

Pojawienie się kobiet w polskiej policji to efekt rozkazu podpisanego przez komendanta Głównego Policji Państwowej w 1925 roku i jednocześnie efekt starań polskiego komitetu walki z handlem żywym towarem. Na pierwszy kurs dla kobiet w Policji Państwowej zapisało się 30 pań. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna albo bezdzietna wdowa w wieku 25 - 45 lat, która zobowiązała się nie wychodzić za mąż przez 10 lat od chwili podjęcia służby.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.