bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 lipca 2015
  • wyświetleń: 3288

Prezydent elekt z wizytą w Beskidach

W Rychwałdzie na Żywiecczyźnie odbyły się obchody 50. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej. W uroczystościach wziął udział prezydent elekt - Andrzej Duda.

Andrzej Duda w Rychwałdzie - 19.07.2015 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się od powitania przybywających z całej diecezji bielsko-żywieckiej oraz Polski południowej pielgrzymów przez połączone góralskie kapele. Prymas poświęcił obraz, tabernakulum i nową szatę - "suknię wdzięczności" - dla ikony MB Rychwałdzkiej wraz z nowymi koronami. Jubileuszowy bursztynowy strój i korony wykonał gdański artysta złotnik Mariusz Drapikowski.

Biskup Roman Pindel przypomniał, że z trzech spośród obecnych na uroczystości biskupów uczestniczyło w akcie koronacji obrazu rychwałdzkiego 50 lat temu. Byli nimi kard. Dziwisz, abp Nowak oraz bp Rakoczy. Ordynariusz bielsko-żywiecki podziękował za udział w modlitwie prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie, poseł Beacie Szydło oraz reprezentantom lokalnych władz samorządowych.

Za opiekę nad cudownym obrazem podziękował dotychczasowym kustoszom sanktuarium w Rychwałdzie ojciec prowincjał, a prezydent elekt otrzymał od franciszkanów pamiątkową ikonę MB Rychwałdzkiej. Andrzej Duda zapewnił, że niedługo obraz ten znajdzie się w pałacu prezydenckim. Poprosił jednocześnie o modlitwę w dziele naprawy kraju. - Proszę modlitwę o siłę i mądrość , bo tego zawsze potrzeba, jeśli ktoś chce zrealizować wielkie dzieło - dodał.

Andrzej Duda w Rychwałdzie - 19.07.2015
Andrzej Duda w Rychwałdzie - 19.07.2015 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Podżywiecki Rychwałd - wieś, której początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku - w I połowie XVI wieku miał już drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, w którym od 1644 rozwijał się kult maryjny. Miał on związek z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowanym na lipowej desce z przełomu XV i XVI wieku.

Przed obliczem obrazu od wieków dokonują się uzdrowienia. Pierwsze zanotowano w 1647 r. Wizerunek, zwany dotąd Matką Bożą Pocieszną, zaczęto określać jako obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej. Ruch pielgrzymkowy w Rychwałdzie nabrał charakteru powszechnego podczas najazdu szwedzkiego w latach 1655­-1657. 18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja cudownego obrazu. Dokonali jej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.