bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 9 lipca 2015
  • wyświetleń: 2948

Inwestycje na kolei ominą nasz region

29 czerwca w Katowicach Minister Infrastruktury i Rozwoju zapowiedziała przeznaczenie 9 mld zł na remonty infrastruktury kolejowej w województwie śląskim do 2020 roku. W większości pieniądze te mają pochodzić z nowego Europejskiego Mechanizmu Finansowego "Łącząc Europę".

pociąg, kolej, stacja
Stacja Bielsko-Biała Główna · fot. bielsko.info


Najwyższy niepokój Niezależnych.BB budzi kształt proponowanych inwestycji, które skupiają się na infrastrukturze Górnego Śląska, pomijając zupełnie - po raz kolejny - Bielsko-Białą i Podbeskidzie. Modernizacja linii Północ-Południe obejmie odcinek wyłącznie do Czechowic-Dziedzic, a budowa nowej infrastruktury do obsługi pasażerskiego ruchu aglomeracyjnego zakończy się w Tychach. Decyzją władz województwa z priorytetowych programów modernizacji usunięto linię 190 Bielsko-Biała - Cieszyn. Nie przewiduje się też żadnych inwestycji modernizacyjnych ułatwiających ruch aglomeracyjny w regionie bielskim.

- Zaniechania te wpisują się niestety w całokształt polityki transportowej w regionie. Bielsko-Biała zostało skreślone z listy stacji do których mają docierać expresy EI Premium, a modernizacja linii kolejowej do Zwardonia została praktycznie przesunięta poza 2020 rok - zauważa Janusz Okrzesik, szef Rady Programowej Niezależnych.BB.

- Jeden z najbardziej zaniedbanych i przestarzałych technicznie fragmentów linii łączącej Polskę ze Słowacją, czyli odcinek z Czechowic-Dziedzic do Bielska-Białej, pozostanie przez najbliższe lata bez remontów i modernizacji. To prawdziwy absurd - dodaje Michał Faber, wiceprzewodniczący Niezależnych.BB.

Niezależni.BB apelują do władz wojewódzkich o uwzględnienie interesów Bielska-Białej i Podbeskidzia w planach modernizacji kolei. - Z uwagi na brak reakcji na ten problem ze strony władz miasta najbardziej liczymy w tej sprawie na aktywność nowych radnych sejmiku województwa, których podstawowym zadaniem jest reprezentowanie interesów swoich wyborców, a nie partii politycznych, które ich wspierały w trakcie wyborów - powiedział Faber.

Wiceprezes Niezależnych.BB zaprezentował list, który otrzyma każdy parlamentarzysta z regionu oraz radni sejmiku województwa, z prośbą o ustosunkowanie się do problemu i podjęcie odpowiednich działań.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.