bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 9 lipca 2015
  • wyświetleń: 1092

Podszywał się pod policjanta CBŚP

Oszust, który skontaktował się z 84-letnią bielszczanką, podawał się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji, zajmującego się rozpracowaniem grupy oszustów czyszczących konta w bankach. Przekonał kobietę, aby czym prędzej wypłaciła oszczędności i przekazała mu pieniądze.

We wtorek po południu na telefon stacjonarny starszej kobiety zadzwoniła nieznajoma, która podawała się za jej krewną. Tak kierowała rozmową, aby kobieta sama musiała się domyślać z kim rozmawia. W pewnym momencie w rozmowę włączył się mężczyzna, który rzekomo przejął słuchawkę od rozmówczyni. Utrzymywał, że kobieta ta jest oszustką, wyłudzającą pieniądze. Przedstawił się za oficera Centralnego Biura Śledczego Policji, który został oddelegowany do Bielska-Białej, aby rozpracować grupę oszustów, którzy czyszczą konta w bankach. Zapytał, czy kobieta ma jakieś oszczędności. Kiedy bielszczanka potwierdziła i wskazała nazwę banku, oszust oznajmił, że jeśli nie chce ich stracić musi podjąć pieniądze, a następnie przekazać je wskazanej przez niego osobie.

Tak manipulował rozmówczynią, że kobieta podała mu swój adres zamieszkania i numer telefonu komórkowego. Poprosił, aby poszła do banku i nie wyłączała w tym czasie komórki, na którą zadzwonił, po to aby mieć z nią stały kontakt i podsłuchiwać, jakie kroki podejmuje. Kobieta zgodnie z dyspozycją wypłaciła z banku kilkadziesiąt tysięcy zł. Kiedy przez dłuższy czas nie pojawiała się w domu, jej zaniepokojony mąż zadzwonił na numer alarmowy informując, że małżonka zaginęła. Kiedy oszuści zorientowali się, że mogą zostać zatrzymani, przerwali kontakt. Kobieta wróciła do domu i tylko dzięki czujności męża i szybkiej reakcji stróżów prawa nie straciła swoich oszczędności.

Śledczy poszukują teraz szajki oszustów, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy CBŚP i usiłują w ten sposób wyłudzić pieniądze od starszych osób. Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.

- Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej - mówi nadkomisarz Elwira Jurasz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.