bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 lipca 2015
  • 4 lipca 2015
  • wyświetleń: 2124

Wycieczka po Cygańskim Lesie

Za nami:

Zapowiada się ładna pogoda na najbliższą niedzielę. Warto skorzystać z kolejnego zaproszenia Stowarzyszenia Olszówka na wycieczkę po Cygańskim Lesie. Nie trzeba się obawiać upałów! Znaczna część zaplanowanej trasy wiedzie pod osłoną drzew.

Wiek XIX to czas, kiedy Bielsko i Biała zmieniły swoje oblicze gospodarcze. W miejsce skromnych warsztatów rzemieślniczych pojawił się przemysł. Miasta stały się „zbyt duszne” dla swoich mieszkańców, którzy zaczęli poszukiwać dającego wytchnienie ustronia. Takim idealnym miejscem letniskowym okazał się Cygański Las, gdzie zaczęła się rozwijać - sięgając po współczesne określenie - infrastruktura uzdrowiskowo-turystyczna, taka jak domy kuracyjne, hotele i gospody. Wytyczono aleje i szlaki, a w miejscach szczególnie atrakcyjnych ustawiono ławki i altany. Zaczęto organizować kąpieliska, wpierw dość prymitywne, później coraz bardziej podnoszące swój standard.

Turyści odwiedzający Cygański Las, po trudach wędrówki po okolicznych górach lub po prostu w letnie dni, chętnie zażywali kąpieli w okolicznych strumykach lub w niezanieczyszczonej w górnym biegu rzece Białej. W 1861 roku kartograf Franciszek Swoboda, sporządzając mapę Cygańskiego Lasu umieścił na niej pierwsze kąpielisko. Później powstawały następne, a w końcu nowoczesny basen przy ul. Startowej.

Kolejnym symbolem Cygańskiego Lasu jest tor saneczkowy, po którym też niewiele dzisiaj zostało. Pod koniec XIX wieku, kiedy na potrzeby turystów zaadoptowano chatę drwali na schronisko opodal szczytu Koziej Góry, na północ od niej wytyczono tor saneczkowy. Nie jest to zwykły obiekt sportowy! W okresie powojennym przez dziesiątki lat był ważnym elementem przyczyniającym się do integracji miejscowej społeczności.

O tych i innych, nieznanych już zupełnie, obiektach opowie Jakub Krajewski, członek Stowarzyszenia Olszówka, autor najobszerniejszej publikacji o tym miejscu pt. „Spacerem po Cygańskim Lesie”. Tytuł książki zobowiązuje do wędrówki i tak też będzie w dniu 5 lipca. Spotkanie o godzinie 10.00 przy pętli autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie. Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne, dofinansowane przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, a odbywa się pod patronatem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

Z zabytkami, historią i dawnymi mieszkańcami Cygańskiego Lasu zapoznają uczestników na kolejnych wycieczkach:
  • 16 sierpnia - Piotr Kenig;
  • 23 sierpnia - Ewa Janoszek
  • 30 sierpnia - Teresa Dudek-Bojarek


Wszystkie wycieczki, poza jedną, będą miały wspólne miejsce spotkań - pętle autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie. Natomiast z Piotrem Kenigiem uczestnicy spotkają się przed Ratuszem na placu Ratuszowym. Każda z wycieczek zaczynać się będzie o godzinie 10.00.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wycieczek można dzwonić pod numer 693-315-998 lub 692-640-243, a także skontaktować się mailowo: kubakrajewski1@wp.pl, zacharajacek@wp.pl

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.