Reklama

Wiadomości

  • 18 czerwca 2015
  • 19 czerwca 2015
  • wyświetleń: 3657

Manewry strażaków z OSP - zdjęcia

16 jednostek straży pożarnej, duży pożar w trudno dostępnym kompleksie leśnym, osoba ranna, to tylko niektóre elementy ćwiczeń, które odbyły się wczoraj na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko.

Grupowe ćwiczenia strażaków z OSP - 18.06.2015 · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Wczoraj o godzinie 15.00 syrena zawyła w 15 jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych, dając znak rozpoczęcia corocznych ćwiczeń doskonaląco-szkoleniowych dla Kompanii Gaśniczej OSP nr 2 Śląskiej Brygady Odwodowej. Na miejsce koncentracji wybrano budynek KM PSP na ul. Leszczyńskiej, skąd po krótkiej odprawie zastępy udały się alarmowo do działań.

W tym roku ćwiczenia zostały zorganizowane na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko w rejonie zbiorników "małej retencji" Leśnictwa Lipnik. Scenariusz zakładał pożar pół hektara młodnika. Ogień rozprzestrzenia się i obejmuje przyległy teren leśny.

Grupowe ćwiczenia strażaków z OSP - 18.06.2015
Grupowe ćwiczenia strażaków z OSP - 18.06.2015 · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Zastępy rozwinęły ponad kilometrową linię wężową i na zasadzie przepompowywania woda dotarła do prądownic strażaków bezpośrednio gaszących pożar. Z chwilą połączenia ostatnich odcinków węży, motopompy pływające znajdujące się w punkcie czerpania wody, z pełną mocą rozpoczęły pompowanie wody która po chwili dotarła do zbiorników samochodów gaśniczych, a następnie pojawiła się na prądownicach. W tym momencie zrealizowany został plan, bieżącego dostarczania wody do źródła ognia i rozpoczęło się natarcie na palący się las. Poza jednostkami z OSP, w ćwiczeniach brał również udział zastęp z JRG nr 1 , który przy pomocy potężnego agregatu pompowego zasysał wodę z drugiego zbiornika retencyjnego. W trakcie ćwiczeń dokonano niewielkiej pozoracji, której nie zakładał wcześniejszy scenariusz. Na drodze leśnej uległ lekkiemu wypadkowi jeden z turystów, druhowie od raz ruszyli na pomoc poszkodowanemu.

Grupowe ćwiczenia strażaków z OSP - 18.06.2015
Grupowe ćwiczenia strażaków z OSP - 18.06.2015 · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Przebieg ćwiczeń obserwowali m.in. przedstawiciele służb współdziałających, Leśnictwa Lipnik, Leśnictwa Straconka, Nadleśnictwa Bielsko, Policji, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz przedstawiciele mediów. Podsumowania ćwiczeń dokonano na terenie OSP Lipnik. Podziękowano druhom za profesjonalizm i dobre przygotowanie do prowadzenia działań na wypadek realnego zagrożenia.

ab / bielsko.info

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.