bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 29 maja 2015
  • 31 maja 2015
  • wyświetleń: 4148

Kozica stanie na 33-metrowym bloku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Konkurs na mural na ścianie wieżowca, ogłoszony z początkiem maja przez Galerię Bielską BWA, został rozstrzygnięty. Mural miał tematycznie nawiązywać do Tatr, ze szczególnym uwzględnieniem Morskiego Oka, oraz do Karpat.

Spośród 34 projektów, jakie napłynęły od artystów oraz grup artystycznych zarówno z Polski, jak i zza granicy, do realizacji wybrany został projekt Ilony Krieser pt. "Kozica". Autorka zaproponowała iluzjonistyczny, a zarazem minimalistyczny mural z kozicą stojącą nad oblodzonym urwiskiem skalnym. Tatrzańska kozica już wkrótce będzie spozierać na bielszczan, przechodniów i ruchliwą przelotową aleję Andersa ze szczytu wysokiej na ponad 33 metry ściany 10-piętrowego bloku przy ul. Morskie Oko 23 na Osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej.

- Projekt powstał w nawiązaniu do szczytu Mnich, który znajduje się nad Morskim Okiem. Śnieg w kotle Mnicha zalega przez cały rok, dlatego projekt jest nieco monochromatyczny. W moim odczuciu oddaje to surowość tatrzańskiej skały w powiązaniu z wielkomiejską bryłą bloku mieszkalnego. Realizm przedstawionej kozicy ociepla zimowy klimat muralu - tłumaczy ideę projektu Ilona Krieser.

mural na bloku
Wizualizacja muralu · fot. Ilona Krieser


Ilona Krieser jest bielszczanką, absolwentką Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest również wielką pasjonatką gór - często w wolnych chwilach wybiera się na górskie wyprawy zdobywając kolejne szczyty w polskich górach.

Artystka posiada doświadczenie w pracach artystycznych na wysokościach. Realizację muralu rozpocznie jeszcze przed wakacjami, a sfinalizuje do końca czerwca; pomagać jej będzie Jarosław Mączka. Wykonanie muralu częściowo sfinansowane jest przez Karpacką Spółdzielnię Mieszkaniową, partnera projektu.

"Kozica" będzie jednym z trzech murali, jakie powstaną dzięki tegorocznej, drugiej już edycji projektu "oBBraz miasta 2". Pozostałe murale pojawią się do końca sierpnia na ścianach budynków w centrum Bielska-Białej. Przypomnijmy, iż w pierwszej odsłonie projektu w 2014 roku, artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym trzy murale: "Pasterza", "Sowę" i "Sztukę dla lepszego życia".

Projekt "oBBraz miasta" jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA. Kuratorem jest Justyna Łabądź. Partnerami: Karpacka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej i Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj