bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 15 maja 2015
  • wyświetleń: 4612

60-metrowy mural przy Partyzantów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Po niespełna roku artystka Izabela Ołdak powróciła do prac nad muralem na murze oporowym przy ul. Partyzantów w Bielsku-Białej. Tym razem maluje nie jeden kilkumetrowy segment, ale całą ścianę o długości ponad 60 metrów i wysoką na 3,5 metra w najwyższej części.

Izabela Ołdak realizuje mural przy ul. Partyzantów · fot. Marek Jaworek


Artystka, tworząc projekt muralu na ścianę przy ruchliwej, przelotowej arterii miasta, z pozostałościami bielskich fabryk, pomyślała o nasyceniu go bogatą ornamentyką, kolorami i optymizmem, nieprzypadkowo tytułując: "Sztuka dla lepszego życia".

- Mural dotyczy piękna natury, odwołuje się do miłości, płodności, witalności i wzrostu. Pojawiają się na nim elementy, formy organiczne symbolizujące życie, które sprawiają, że człowiek może poczuć dobrą energię. Podkreślają je użyte kolory, które są mocne, jaskrawe i żywe - tłumaczy ideę muralu Izabela Ołdak.

Artystka rozpoczęła malowanie ściany 8 maja - realizację całego muralu ma zamiar zakończyć w ciągu miesiąca. Pomagają jej wolontariusze. Izabela Ołdak swój mural na jednym segmencie muru zaczęła tworzyć w październiku 2014 roku, jako jedna z trojga artystów zaproszonych przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej do udziału w projekcie "oBBraz Miasta", którego celem było wzbogacenie przestrzeni miejskiej Bielska-Białej w wielkie realizacje malarskie. Oprócz muralu Izabeli Ołdak pt. "Sztuka dla lepszego życia", na ścianach miejskich kamienic powstały wówczas także dwa inne murale: "Pasterz", zrealizowany przez grupę twórczą Etnograff oraz "Sowa" autorstwa Artura Bosowskiego "Turbosa".

Tegoroczną realizację muralu przy ul. Partyzantów finansuje Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Izabela Ołdak BIO

Izabela Ołdak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom z malarstwa sztalugowego uzyskała w 2007 roku. Studia kontynuowała w Dutch Art Institute, ArtEZ Institute of the Arts, Enschede w Holandii. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych i performansów, brała udział w wielu wystawach zbiorowych, rezydencjach artystycznych, sympozjach i plenerach w Polsce i za granicą. W 2009 roku jej obraz pt. "Diary (Pamiętnik)" uzyskał nagrodę publiczności 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009”.

Zajmuje się malarstwem, performansem, nowymi mediami, projektami typu site-specific, działaniami w przestrzeni publicznej oraz projektami kuratorskimi. Jest pomysłodawczynią i kuratorką międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/Poza czasem”, których organizatorem jest od 2011 roku Galeria Bielska BWA. W lipcu 2015 roku rozpocznie się czwarta edycja rezydencji. Artystka mieszka w Węgierskiej Górce.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj