bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 sierpnia 2011
  • wyświetleń: 2974

Powstaje film o Bielsku-Białej

Miasto Bielsko-Biała zostało zaproszone przez Biuro „Covenant of Mayors” w Brukseli do wzięcia udziału w filmie promującym 4 miasta/regiony europejskie stanowiące wzorzec realizacji polityki zrównoważonego rozwoju poprzez wdrażanie postanowień pakietu 3x20.

Powstaje film o Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Oprócz Bielska-Białej do uczestnictwa wytypowano Frankfurt nad Menem (Niemcy), region Abruzzo (Włochy) i Malmö (Szwecja). Film ten ma stanowić inspirację dla innych miast Unii Europejskiej chcących podążać przykładem tych 4 miast/regionów podejmując działania wynikające z „Porozumienia Burmistrzów”.

25 sierpnia do naszego miasta przyjechał Christian Vassie - artysta filmowy, reżyser oraz kompozytor muzyki filmowej, który wydelegowany został przez Biuro „Covenant of Mayors” do nakręcenia filmu promocyjnego o Bielsku-Białej.

Artysta odwiedzi z kamerą dwie placówki oświatowe realizujące projekty i działania pro-środowiskowe (szkoła podstawowa i przedszkole), obiekty sportowe, w których miasto zainstalowało odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne) oraz przeprowadzi wywiady z mieszkańcami, którzy skorzystali z miejskich programów dotacji do instalacji kolektorów słonecznych w ich domach prywatnych.

Wątkiem przewodnim filmu będą trzej rowerzyści prowadzący oko kamery przez wszystkie odwiedzane miasta, a na ich koszulkach widnieje napis „Covenant of Mayers”. Pojawią się oni w każdym z czterech uczestniczących w filmie miast europejskich.

Dla Biura Porozumienia Burmistrzów istotny jest odbiór ze strony mieszkańców miast, które przystąpiły do tej inicjatywy. Ich opinia i zaangażowanie w podejmowanie różnorodnych aktywności, aby zadbać o środowisko i efektywne korzystanie z energii jest niezmiernie ważna dla wspierania swoich burmistrzów, a także tych którzy zamierzają podjąć to wyzwanie.

Bielsko-Biała przystąpiło do „porozumienia Burmistrzów” w 2009 roku, a roku później Rada Miejska zatwierdziła do realizacji do roku 2020 „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii dla miasta Bielsko-Biała”, tzw. SEAP.

Ten strategiczny dokument wyznacza sposoby i środki do tego, aby nasze miasto stało się gminą przyjazną środowisku naturalnemu, a jego mieszkańcy uzyskali bezpieczeństwo energetyczne (efektywność energetyczna oraz odnawialne źródła energii).

Już teraz wdrażamy poszczególne zadania wynikające z SEAPu, a fakt jego posiadania stanowi znaczne ułatwienie procedury pozyskiwania środków zewnętrznych potrzebnych na realizację tych zadań, gdyż jest dodatkowym atutem w aspekcie długofalowej strategii naszej gminy.

Bielsko-Biała jest w Polsce i za granicą postrzegane jako niekwestionowany lider w dziedzinie wdrażania zrównoważonego rozwoju, co jest dostrzeżone przez Biuro „Covenant of Mayors” i wyraża się właśnie w/w zaproszeniu.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.