bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 5 maja 2015
  • wyświetleń: 5832

Patriotyczne świętowanie - zdjęcia

3 maja na bielskich Błoniach po raz pierwszy odbył się Patriotyczny Festyn Rodzinny zorganizowany przez Fundację Militarny Instytut Historyczny i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - w porozumieniu z Hufcem Beskidzkim Związku Harcerstwa Polskiego.

Patriotyczny festyn na Błoniach - 03.05.2015 · fot. bielsko.info


Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się już rano na Placu Ratuszowym, a następnie w Katedrze św. Mikołaja odbyła się msza św. W południe ulicami miasta wyruszył na Błonia wojskowy wóz Half Track, aby o godz. 13.00 nastąpiło oficjalne otwarcie festynu. Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji, m. in. miasteczko harcerskie, w którym co pół godz. można było zobaczyć inscenizację pobudki, apelu harcerskiego i zaprawy porannej. Oprócz tego harcerze prezentowali namioty naborowe, sprzęt harcerski i prowadzili orientacyjne gry dla dzieci, np. rzuty do celu i wyławianie monety.

W miasteczku harcerskim odbyły się również pokazy sprawności stacjonującego w Bielsku-Białej 18. Batalionu Powietrznodesantowego oraz pokazy rekonstrukcji historycznych, wykonane przez grupy: Beskidy, The Jarheads i Związek Strzelecki "Strzelec". Dużym powodzeniem cieszył się punkt gastronomiczny, w którym rozdawano darmową grochówkę i kiełbasę z ogniska.

Przy umieszczonej z boku scenie można było posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu harcerek ZHR i koncertu Bielskiej Orkiestry Wojskowej. Atrakcją był również konkurs piosenki patriotycznej oraz gawęda historyka i wykładowcy na Uniwersytecie Rzeszowskim - prof. Olejki, specjalizującego się w historii wojskowości i problematyce lotniczej. Po południu wystąpił zespół This Cover Band, a na koniec zagrał Pociąg Rock'n'Roll, którego koncert zakończył całą imprezę o godz. 21.00.

Festyn został zorganizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej w celu kształtowania postaw patriotycznych i historycznego edukowania młodzieży. Organizatorzy wydarzenia na co dzień zajmują się szerzeniem tych wartości wśród młodych ludzi. Fundacja Militarny Instytut Historyczny z Bielska-Białej działa na rzecz edukacji historycznej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień o tematyce wojskowej. Ponadto organizacja kładzie nacisk na zdrowy, sportowy styl życia i budowanie w młodych umysłach świadomego patriotyzmu.

- Propagujemy historię Oręża Polskiego, ideę wolontariatu i edukacji obywatelskiej. Patriotyczny Festyn Rodzinny został zorganizowany, aby edukować młodzież, pokazać im żywe lekcje historii i kształtować w nich postawy patriotyczne. Chcemy ułatwić im dostęp do wiedzy historycznej i wojskowej oraz przekazać to w ciekawy, nie nudny sposób - mówi Patrycja Wojtak, prezes fundacji. Jak tłumaczy, atrakcje festynu mają zachęcić młodych ludzi do tego, by zgłębiali swoją wiedzę historyczną, a patriotyzm nie był dla nich pojęciem oderwanym od rzeczywistości.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej jest jedyną organizacją nawiązującą do ideałów z czasów harcerzy Szarych Szeregów i w oparciu o nie edukuje kolejne pokolenia harcerzy. W Bielsku-Białej reprezentuje go Hufiec Harcerzy i Hufiec Harcerek na Podbeskidziu, skupiając w swych szeregach ok. 300 osób. To właśnie w jednej z tych drużyn powstała inicjatywa zorganizowania Festynu Patriotycznego, która została zrealizowana przy pomocy Hufca Beskidzkiego Związku Harcerstwa Polskiego im. hm. Józefa Drożdża.

- Jesteśmy tutaj po to, żeby pokazać ludziom, jak dobrze można się bawić podczas takiego festynu, a przy okazji poznać trochę historii. Młodzi ludzie często już nie interesują się dawnymi czasami i wojskiem, a harcerstwo jest dla nich przestarzałe. Mamy nadzieję, że festyn zachęci ich do naszej działalności, która nie będzie kojarzyć się tylko z bieganiem po lesie - mówi członek Hufca Harcerzy na Podbeskidziu.

Młody chłopak zaznacza, że w obecnych czasach ludzie często nie rozumieją idei harcerstwa i nie wykazują nią większego zainteresowania, dlatego organizowanie tego typu festynów jest dobrym sposobem na wdrożenie w ich życie trochę prawdy historycznej.

as / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.