Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 1500

Sześć minut na wystąpienie radnego?

Pomysł ograniczenia czasu wygłaszania interpelacji najprawdopodobniej zostanie wprowadzony w życie. Łączny czas interpelacji nie będzie mógł przekroczyć sześciu minut.

I sesja Rady Miejskiej w Bielsku-Białej
Przewodniczący RM jest za ograniczeniem czasu na interpelacje · fot. bielsko.info


Po marcowej sesji Rady Miejskiej, na której radni zgłosili 24 interpelacje oraz 5 wniosków, przewodniccy Jarosław Klimaszewski zapowiedział, że zastanowi się nad ograniczeniem czasu wystąpienia radnych podczas wygłaszania interpelacji. Pisaliśmy o tym w artykule "Na sesji padł rekord interpelacji". Jest już przygotowany projekt uchwały, który wprowadzi tę ideę w życie. Projekt przewiduje, aby łączny czas interpelacji wygłaszanych przez radnego na danej sesji Rady Miejskiej nie przekraczał 6 minut.

- Dotychczasowe uregulowanie przewiduje tylko, że interpelacje winny być sformowane jasno i zwięźle, ale w praktyce zapis ten zwłaszcza w aspekcie "zwięzłości" interpelacji okazał się niewystarczający - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały przygotowanej przez przewodniczącego Rady Miejskiej. Podobne zapisy występują również w statusach jednostek samorządu terytorialnego miasta Krakowa.

Opozycyjni radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości stanowczo sprzeciwiają się ograniczaniu czasu wypowiedzi. - Uważam, że jest to szkodliwy projekt, który godzi w demokrację. Sześć minut na wygłoszenie wszystkich interpelacji przez jednego radnego to stanowczo za mało. Jeżeli ktoś się śpieszy do domu, to powinien się zastanowić czy warto działać społecznie - mówi Przemysław Drabek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej z klubu PiS.

Nad budzącą kontrowersję zmianą regulaminu radni mają pierwszy raz debatować podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności, które odbędzie się dzisiaj o godzinie 14.00.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.