bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 4609

Te bariery mogą nawet zabić

Na drogach Bielska-Białej nie brakuje barier ochronnych, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu użytkowników ruchu drogowego. Sprawę tę poruszył na marcowej sesji radny Bronisław Szafarczyk.

bariera energochłonna
Bariera ochronna - tzw. "baranie rogi" · fot. google.com


Bariery ochronne szkodzą zamiast pomagać? Zdarzają się i takie sytuacje. Jedna z nich na bielskich drogach miała miejsce 26 lutego, gdy na alei Generała Andersa osobówka wbiła się w barierę zakończoną tzw. "baranimi rogami". - Skutki tego wypadku jako żywo przypominają to, co spotkało rajdowca Kubicę podczas jednego z rajdów. Tylko dzięki zbiegowi okoliczności nie doszło do większej tragedii, element bariery wbił się w drzwi samochodu i zatrzymał o centymetry od nóg kierującego - czytamy w interpelacji radnego Bronisława Szafarczyka.

Radny klubu Prawa i Sprawiedliwości w piśmie do prezydenta zwrócił uwagę, że obowiązujące przepisy, a także wytyczne dotyczące barier ochronnych, jednoznacznie ustalają, iż dla bezpieczeństwa ruchu niedopuszczalne jest stosowanie zakończeń barier, nazywanych powszechnie baranimi rogami. Według najnowszych wytycznych stosowania barier ochronnych, cała konstrukcja musi być wyposażona w nachylone odcinki początkowe i końcowe bądź specjalne konstrukcje absorbujące energię uderzenia.

- Tymczasem bariera została odbudowana w taki sam sposób. Nie dość na tym, na pozostałych odcinkach al. Andersa zainstalowane są bariery, których zakończenia również zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu. Wobec powyższego zwracam się więc do Pana Prezydenta z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli wszystkich dróg w naszym mieście pod kątem stanu technicznego i prawidłowości zainstalowanych barier ochronnych - dodaje Bronisław Szafarczyk.

W pisemnej odpowiedzi na interpelację zastępca prezydenta tłumaczy, że w ramach nowych inwestycji montaż barier ochronnych jest dedykowany obowiązującymi przepisami. Nie dotyczy to barier, które zamontowano przed wprowadzeniem nowych wytycznych. - Bariery te będą sukcesywnie dostosowywane do obowiązujących przepisów w zakresie początkowych i końcowych odcinków barier przez Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej, w ramach posiadanych środków na bieżące utrzymanie dróg - zapewnia Waldemar Jędrusiński.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.