bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 marca 2015
  • wyświetleń: 1173

Porozumienie z wojskową strażą

Wojskowa Straż Pożarna z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego podpisała porozumienie w sprawie włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG).

Uroczyste podpisanie porozumienia miało miejsce w piątek w budynku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. Wzięli w nim udział Szef Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Krakowie ppłk Paweł GŁOWA, Dowódca 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego ppłk Ryszard Burczy, Komendant Wojskowej Straży Pożarnej st. sierż. Arkadiusz Kozieł, Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Adam Caputa.

- Jest to pierwszy krok na drodze włączenia bielskiej wojskowej straży pożarnej do KSRG. W ubiegłym roku Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała na swoim terenie 3558 zdarzeń. W 251 przypadkach o pomoc podczas akcji prosiliśmy wojskowych strażaków. Nigdy nie zawiedli. Są profesjonalni, dobrze wyszkoleni i bardzo szybko ruszają do akcji - mówi st. bryg. Adam Caputa Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej. Od 1995 roku łącznie podejmowali działania ratownicze aż 3225 razy.

14 z 90 funkcjonujących w armii pododdziałów wojskowych straży pożarnych ma zostać włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Włączenie wojskowych straży pożarnych do systemu sprawi, że będą one brały udział nie tylko w większej liczbie akcji ratowniczych, lecz także szkoleń i ćwiczeń. W pierwszej kolejności znajdą się w nim ci strażacy w mundurach, którzy uczestniczyli w największej liczbie zdarzeń poza terenami wojskowymi (powyżej 100 rocznie) w ramach tzw. pomocy wzajemnej. Będą to strażacy z: 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki z Zegrza oraz 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa.

Wojskowa Straż Pożarna występuje jako jeden z poddziałów w strukturach organizacyjnych 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego stacjonującego w Bielsku-Białej od dnia 6 października 1959 r. W 1995 r. komendantem nieetatowej straży pożarnej został st. sierż. Roman Krejner, który za cel postawił sobie przekształcenie powierzonego mu pododdziału w pełnowartościową jednostkę pożarniczą, zdolną do samodzielnego wykonywania zadań ratowniczo-gaśniczych. W 2008 roku decyzją MON utworzono samodzielny pododdział Wojskowej Straży Pożarnej I kategorii z etatem 18 strażaków.

Wojskowa Straż Pożarna wielokrotnie uczestniczyła na przełomie ostatnich lat w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego. Brała udział m.in. w gaszeniu pożaru hali EUROCASH w 2005 r. , powodzi w Czechowicach-Dziedzicach w 2010 r., pożarze budynku dworca PKP w 2011 r. Wojskowa Ochrona Przeciwpożarowa oprócz zadań jakie wykonuje w kraju, zapewnia również bezpieczeństwo pożarowe żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych.

ab / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.