Wiadomości

  • 11 marca 2015
  • 16 marca 2015
  • wyświetleń: 9638

Wschodnia obwodnica będzie płatna?

30 czerwca 2015 roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ma zamiar rozszerzyć sieć płatnych dróg w Polsce, objętych systemem viaTOLL. Na liście znalazła się między innymi wschodnia obwodnica Bielska-Białej.

bielsko z lotu ptaka, s-69, s69
Droga ekspresowa S-69 w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


System viaTOLL to elektroniczny pobór opłat za przejazd drogami krajowymi. Dla pojazdów samochodowych powyżej 3,5 tony oraz autobusów jest obowiązkowy, a opłaty uiszczane są wówczas ręcznie w specjalnie wyznaczonych miejscach poboru. Pozostałe pojazdy mogą dobrowolnie przystąpić do systemu i wnosić opłaty w sposób automatyczny, dzięki umieszczonym w samochodach urządzeniom viaBOX i viaAUTO.

Ministerstwo zaproponowało, by w Polsce systemem zostało objętych 251 km dodatkowych dróg, w których składzie znalazła się między innymi wschodnia obwodnica Bielska-Białej (droga ekspresowa S-69) na odcinku 11 km od Komorowic do Mikuszowic. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze jednak nie zapadła, a Urząd Miejski w Bielsku-Białej nie został poinformowany o wprowadzeniu opłat na obwodnicy wschodniej. Wielu mieszkańców obawia się tej zmiany i zauważa, że płatny odcinek drogi może być przez kierowców celowo omijany, czego skutkiem będzie zakorkowane centrum miasta przez szukające objazdu autobusy i auta ciężarowe.

Zdaniem transportowców polskie kary za nieuiszczanie opłat na drogach płatnych są zaliczane do najwyższych w Europie i do jednych z najwyższych na całym świecie. Za nielegalne pokonanie kilkudziesięciu km drogą płatną w Polsce można zapłacić niebagatelną karę w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych! Ponadto urządzenia viaBOX często działają wadliwie. W przypadku obwodnicy wschodniej płatny odcinek obejmowałby tylko 11 km, ale dla kierowców jadących z Katowic w stronę Żywca byłby jedynym takim na trasie. Wielu transportowców mogłoby zatem zechcieć szukać innej drogi bez konieczności ponoszenia opłat, co z pewnością odbiłoby się na ruchu drogowym Bielska-Białej.

as / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.