bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 lutego 2015
  • 19 lutego 2015
  • wyświetleń: 1268

Przedstawią fakty dotyczące budżetu

Za nami:

W 2014 roku w Bielsku-Białej zrealizowano dwie pionierskie edycje budżetu obywatelskiego. Stowarzyszenie Bona Fides przeprowadziło monitoring obu edycji budżetu, w którym przyjrzało się, jak były realizowane i jakie były ich dobre i słabsze strony.

Stowarzyszenie Bona Fides, dzięki środkom pozyskanym z Funduszy EOG w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, realizuje projekt "Skontroluj jak działa budżet obywatelski w twojej gminie". Cele projektu to: wskazanie, że realizacja budżetu obywatelskiego, podobnie jak wiele innych działań samorządu miasta, powinna być poddana kontroli przez mieszkańców. Jednym z miast, w których oceniliśmy realizację budżetu obywatelskiego jest Bielsko-Biała.

Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy złożyli wiele projektów i dość licznie wzięli udział w głosowaniu. Druga już zdecydowanie mniejszym.

Pomimo prawie dwukrotnego zwiększenia puli środków, o których można było zadecydować, oraz wyodrębnienia projektów ogólnomiejskich i osiedlowych:
- o prawie 100 spadła liczba projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej 2015,
- a o 2/3 zmniejszyła się także liczba osób głosujących w tej edycji.

Czy realizacja obu edycji Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej to sukces i porażka? Co zadecydowało o niskim zainteresowaniem mieszkańców podczas jego drugiej edycji? Czy budzące wątpliwości rozstrzygnięcia pierwszej edycji, czyli przeznaczenie prawie całej puli na 1 projekt? Czy słabe włączenie mieszkańców w ten mechanizm? Czy wyczerpanie się kreatywności mieszkańców? Co zmienić, żeby uzyskiwać lepsze efekty?

Te i inne fakty dotyczące realizacji obu edycji Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej Stowarzyszenie Bona Fides zamierza przedstawić i przedyskutować podczas spotkania prezentującego raport z oceny realizacji dwóch edycji Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej, które odbędzie się o godzinie 17:00 w dniu 19 lutego (czwartek) w sali 19 B Wyższej Szkoły Administracji przy Pl. M. Lutra 7.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.