bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 lutego 2015
  • 2 marca 2015
  • wyświetleń: 7449

Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych

1 marca po raz kolejny ulicami Bielska-Białej przeszedł Marsz Żołnierzy Wyklętych. Marsz rozpoczął się o godzinie 17.00 na placu Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Uczestnicy udali się do kościoła przy dworcu, gdzie odbyła się Msza Święta. Wydarzenie zorganizował Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.W 2011 roku ustanowiono święto Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które przypada na pierwszy dzień marca. Na ideę bielskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpadł poseł Prawa i Sprawiedliwości - Stanisław Pięta. W ubiegłych latach w marszu organizowanym przez bielskie środowiska prawicowe udział wzięło kilkaset osób.

Na Podbeskidziu działały liczne oddziały Żołnierzy Wyklętych. Jednym z najbardziej znanych nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce, był oddział dowodzony przez kapitana Henryka Flame ps. Bartek.

- Prawie dwustu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału kapitana Henryka Flame zostało w 1947 roku podstępnie zamordowanych w nieustalonym do dzisiaj miejscu na terenie Śląska Opolskiego. Męczeńską śmierć poniósł także kapitan Henryk Flame - wyjaśnia poseł Stanisław Pięta. Parlamentarzysta zaapelował do prezydenta Bielska-Białej, aby 1 marca miasto zostało udekorowane flagami państwowymi.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.